przepisy

kryzysowa kuchnia – co gotować z zapasów makaronu, kaszy, ryżu i ziemniaków? 40 przepisów z bloga i wielka promocja e-booków!

Tak, te zapasy, co to się je zrobiło na kwarantannę, to już można zacząć zjadać. Na nic już nie czekamy. To tu i teraz, ta dziwna cisza za oknem, ten zapomniany domowy spokój, ta nowo odkrywana nieśpieszność. To, w co wielu jeszcze niedawno wątpiło, z czego się nabijano, mimo że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że taki czas nadejdzie. Wystarczyło ich nie wypierać, dopuścić do siebie, przełamać tę skłonność umysłu do nierealistycznego optymizmu. I tę niezręczność, jaką było przyjmowanie nienaturalnie dużej dostawy suchej strawy i chemii gospodarczej, jeszcze zanim ktokolwiek w Polsce zachorował.

Nie po to piszę te słowa, by triumfować, ale żeby dodać Wam odwagi w podejmowaniu niepopularnych decyzji. Żebyście nie bały narazić się na śmieszność, gdy zachowujecie się ostrożniej od innych. Warto słuchać własnej intuicji – wiedziałam to, kiedy tłumy ruszyły pustoszyć półki w dyskontach. Siedziałam wtedy w domu, zaopatrzona od ponad dwóch tygodni, z garderobą zapakowaną kartonami kaszy, ryżu, puszkami warzyw. Do ubiegłego tygodnia nie pozwalałam ich ruszać, to był dość zabawny czas pod tytułem “zostaw, to na koronawirusa!”. Ale już można je zjadać, na nic już nie czekamy. No, może tylko na koniec tej dziwaczności, ale śmiem twierdzić, że trochę nam w tych domach zejdzie. Więc zredukujmy biegi, zwolnijmy tempa, przełączmy się na moduł domowy i przerabiajmy te swoje zapasy na różne pyszne rzeczy, a potem zjadajmy je razem, rodzinnie, przy wspólnym stole.

Podejrzewam, że wiele z Was ma sporo takich suchych produktów jak makarony, kasze, ryż, mąka, płatki czy soczewica i może trochę mniej pomysłów na ich przerobienie niż opakowań w spiżarni. Gromadzenie odżywczych produktów z długim terminem to dobry odruch, ale warto pamiętać też o owocach i warzywach, bo bez nich niewiele się ugotuje. Jeśli będziecie wybierać się na zakupy w najbliższych dniach, zróbcie listę i kupcie od razu produkty na kilka dni, by jak najrzadziej wychodzić do sklepu. Moje pomysły na to, co kupić oprócz suchych produktów to:

  • warzywa korzeniowe i takie, które mogą leżeć poza lodówką: marchew, buraki, kalarepa, dynia, bataty, kalafior, można też zrobić zapas twardych jabłek
  • mrożone owoce i warzywa – mieszanki na zupę, fasolka, groszek i szpinak do makaronów i ryżu, owoce jagodowe na musy i koktajle
  • warzywa kiszone i marynowane
  • warzywa w puszkach – do sałatek i sycących dań jednogarnkowych
  • przeciery pomidorowe, soki wielowarzywne – do zup i sosów
  • drożdże suszone i świeże – te drugie można zamrozić i wyjmować po kawałku do domowych chlebów i bułek, by uniezależnić się od codziennych wypraw do sklepu

Co z tego gotować? Poniżej zebrałam czterdzieści przepisów, które mogą się w najbliższym czasie przydać. To dania z kaszy, makaronu, ryżu, warzyw strączkowych, ziemniaków i to, co można zrobić z mąki – placki, proste wypieki, domowe pieczywo. Traktujcie je jak inspiracje, modyfikujcie zgodnie z zawartością swoich lodówek, pod żadnym pozorem nie biegajcie do sklepu po brakujące składniki!

DANIA Z KASZY
dania z kaszy
DANIA Z MAKARONU
dania z makaronu
DANIA Z RYŻU, SOCZEWICY I CIECIERZYCY
dania z ryżu
potrawy z ciecierzycą
DANIA Z ZIEMNIAKÓW
dania z ziemniaków
ŚNIADANIA – PLACKI, OWSIANKI
przepisy na placki
PROSTE WYPIEKI – DOMOWE BUŁKI I CIASTA
domowe bułki
prosty chleb
ZESTAW E-BOOKÓW “POLKA PRZY GARACH” W ULTRAPROMOCYJNEJ CENIE!

Dla wszystkich, którym wizja kilku tygodni codziennego gotowania spędza sen z powiek, przygotowałam największą w historii mojego sklepu promocję – e-book “Polka przy garach” kosztuje teraz 35 zł! Znajdziecie w nim 110 przepisów, a do tego gratis kolejnych 40 z ebooka jesiennego.

ebook z przepisami
Polka przy garach
Mrs. Polka Dot przepisy

W ebooku znajdziecie mnóstwo pomysłów i inspiracji na śniadania, obiady, sałatki, wypieki, z których wiele da się zrobić z takich kryzysowych zapasów ryżu, kaszy, mrożonek czy przecierów.

ryż smażony
sałatka z kaszy

Jeśli wolicie książkę papierową, to nadal są one dostępne, a wysyłki realizujemy regularnie kilka razy w tygodniu. Z bloga, ebooka, książki czy z własnej głowy – nieważne – gotujcie, jedzcie i bądźcie zdrowe!