Kolory to życie – soczyste inspiracje wnętrzarskie

inspiracje wnętrzarskie turkus czerwień malina

Jest kilka takich rzeczy, które są moją ostoją w tych ponurych czasach. W tym życiu bez koncertów, kin, knajp i podróży, w którym ilość codziennych uciech i pozytywnych bodźców zredukowano nam do minimum. W tym politycznym zaduchu i mentalnej zgniliźnie, które odbierają radość życia, nadzieję i poczucie bezpieczeństwa. Wreszcie – w tej końcówce zimy spod znaku psich kup na burych trawnikach, w tej pogodowej szarzyźnie, w tym śniegu, co wciąż dopaduje jeszcze uparcie, nie chcąc ustąpić miejsca kwiatom. Zarysowałam kontekst cokolwiek posępny, to prawda, ale tak się czuję zasadniczo – jakbym dryfowała w oceanie gówna, starając się nie utonąć, a wręcz – mimo smrodu uśmiechać. Czekając na wiosnę, czekając na słońce i zieleń, na wyjścia i wyjazdy, czekając na normalność. Zmierzam do tego, że świat nie rozpieszcza ostatnimi czasy, a ja w tej sytuacji staram się szukać energii i radości w sobie. Dokopałam się jednakowoż w tym procesie do czarnego dna własnych trzewi, przeryłam wszystkie flaki w tę i z powrotem. Przed wykrwawieniem może uratować mnie już tylko eksplozja wiosny oraz dwutygodniowy urlop z dala od nadwiślańskich smutków, bo dziś autentycznie czuję, że zrobiłam wszystko, co mogłam.

Stworzyłam rodzinę, w której nam dobrze, bezpiecznie, wesoło. Dbałam o siebie najlepiej, jak mogłam, prowadziłam się higienicznie, jadłam zielono oraz – tak, serio – urządziłam sobie dom, który każdego dnia dostarcza mi soczystej porcji małych radości. I tak sobie myślę ostatnio – że ten nasz kolorowy mikroświat jest jak bańka, w której odczarowujemy szarzyznę ulic i mroczny przekaz serwisów informacyjnych. Jest jak nasza kolorowa wyspa na tym oceanie gówna, że tylko tutaj udaje nam się uśmiechać. Tu smród świata zewnętrznego nie dociera, bo u nas pachnie mocną kawą, owocową herbatą z miodem, świecami palo santo i jarzynową z lanymi kluskami. Tu pachnie świeżym praniem i kąpielami w pianie, jajecznicą, rzadziej mokrym psem, ale zawsze – domem pełnym miłości.

I ja tak sobie myślę – ostatnio znów jakby częściej – że dom w tych czasach stał się prawie całym światem i że dziś wszystko, co dobre, dzieje się tutaj. Bo tu są poranki z kokoszeniem się w ciepłej pościeli, dyskusje przy kolacji, książki pod kocem, głaskanie psa i wieczory filmowe, tu zawsze w tle brzmi dobra muzyka, tu jest szacunek i demokracja. Ale też – jakby odwrotnie proporcjonalnie do gęstniejącego za oknem mroku – tu są kolory, coraz więcej kolorów. Czuję to bardzo mocno – to więcej niż wystrój wnętrz, to jest nasz dobrostan. Te barwy wyznaczają granice naszego świata, i zaraz po wejściu czuć ten vibe – tu można tańczyć, być sobą, wyrażać własne zdanie, okazywać emocje. Tu można mieć luźną gumę w gaciach, cieszyć się z małych rzeczy, celebrować codzienność. W tym domu jeździ się różowymi rolkami po turkusowym przedpokoju, tu brzmi perlisty śmiech dziewcząt i rubaszny rechot matki. Tu są dziesiątki kwiatów i plakatów, wzorzystych pudełek na pamiątki z wakacji, tu są proste, domowe przyjemności. Nieliczne w tym świecie, w którym liczbę uciech zredukowano nam do minimum.

Będę więc was zarażać kolorem i nawracać na barwną drogę. Bo kolory to nasz dobrostan, codzienna porcja radości, mój tęczowy manifest,

Kolory to życie.

 1. plakat – Fy
 2. dekoracja ścienna – Bombay Duck
 3. kubek melaminowy – From Nord
 4. kubek Pantone – Bonami
 5. plakat BEARDY – wall-being
 6. pojemniki z melaminy – meli melu
 7. puszki na ołówki – Rex London
 8. witryna – Ikea
 9. przelewowy ekspres do kawy – SMEG
 10. lampka biurkowa – Emako
 11. patera – meli melu
 12. poduszka – Bombay Duck
 13. toster retro – Vintage Cuisine
 14. poduszka – Ikea
 15. plakat Copenhagen – Fy
 1. pojemnik metalowy – meli melu
 2. półka – H&M Home
 3. półmisek – Rex London
 4. plakat – Fy
 5. narzuta – Zara Home
 6. dywanik jutowy – meli melu
 7. dekoracja ścienna – Bombay Duck
 8. osłonka na doniczkę – Westwing Now
 9. plakat LATO – wall-being
 10. kubek – Ikea
 11. pled – Ikea
 12. półeczka – Jysk
 13. cementowy dyfuzor zapachowy – empik
 14. zestaw walizek – meli melu
 15. poduszka – Ikea
 1. plakat – Desenio
 2. wieszak ścienny – Rice
 3. adapter – Crosley Radio
 4. plakat Deep Water – Daria Solak
 5. doniczka – Ikea
 6. puszka na ciasteczka – Zara Home
 7. poszewka na poduszkę – Westwing Now
 8. koce pikowane – Jysk
 9. dywanik – Trendcarpet
 10. wycieraczka – Bombay Duck
 11. koszyk – From Nord
 12. budzik – Rex London
 13. koc – Ikea
 14. miska z melaminy – From Nord
 15. świece zapachowe – Bombay Duck
 16. komoda – Ikea

Co o tym myślisz? Zobacz komentarze lub dodaj własny komentarz

 • Reply Zofia 19 marca 2021 at 11:28

  Widzę, że znowu wracasz do kolorów 🙂

 • Reply Magda Design 2 stycznia 2023 at 15:37

  Ten róż wygląda tutaj tak świeżo i radośnie!

 • Leave a Reply

  Serwus!

  Mrs Polka Dot

  JESTEM AGNIESZKA

  Jestem niepoprawną estetką ze słabością do pięknych przedmiotów i niestrudzoną kuchenną eksperymentatorką. Celebruję codzienność, cieszę się z małych rzeczy, dużo gadam, często się wzruszam. Uwielbiam fotografować, pisać i wymądrzać się, od ośmiu lat zajmuję się tym zawodowo.

  mój sklep

  Najnowsze posty

  przepisy