wnętrza

technologiczna rewolucja rodem ze Skandynawii – nasze nowe sprzęty kuchenne

Wiele różnych błędów wnętrzarskich mam na swoim koncie i chyba nawet wymalowanie sufitu na turkusowo, którego dokonałam jako nastolatka, nie jest najgorszym z nich. Mój grzech największy jest inny – to stawianie wyglądu nad funkcjonalnością, moi drodzy. Tak, przyznaję bez bicia – zwykle mniej interesowało mnie, czy sofa będzie wygodna, dywan miękki, a wanna na lwich nogach praktyczna. Miało wyglądać. Zanim zwyzywacie mnie od próżnych, dodam jeszcze, że żadne Instagramy jeszcze nie istniały, kiedy wykładałam łazienkę panelami oraz rozkochałam się w retro-lodówkach. Także nie pod publiczkę działałam, to moje własne poczucie estetyki determinowało niemal wszystkie mieszkaniowe decyzje. Miało pasować do wizji, do siebie, do moich marzeń. Nieważne, że można kupić tańsze, trwalsze, bardziej wytrzymałe. Ja chciałam przede wszystkim pięknie mieszkać, cieszyć oczy obrazkami jak z Pinteresta, taka ze mnie zboczona perfekcjonistka. Malowałam meble byle czym, bo zafiksowałam się na jakiś kolor, wierciłam w ścianach dziurę za dziurą, w nosie mając to, że wyglądają już jak szwajcarski ser. Jestem uparta, niecierpliwa i zwykle nie udawało się do mnie przemówić z argumentami natury utylitarnej. Aż się zestarzałam.

No dobra – dojrzałam. Nie wyrosłam bynajmniej z miłości do piękna, bo ona jest z tych na całe życie. A kto urodził się estetą, estetą umiera. Ja po prostu zmęczyłam się konsekwencjami własnych głupich decyzji. Ciągłym wycieraniem wody spod wanny, siedzeniem na twardej sofie i łataniem dziur w ścianach. Zmęczyłam się niewygodami rozlicznymi, które sama na siebie sprowadziłam i zaczęłam wreszcie, w trzydziestym siódmym roku życia, szukać dla odmiany wygody.

Chciałam, żeby przedmioty były dla mnie, a nie ja dla nich. Żeby nie zabierały mi energii, przestały generować problemy. Chciałam żyć wreszcie i pięknie, i wygodnie. I mniej więcej wtedy pojechałam do Sztokholmu, stolicy designu. Wysłuchałam tam opowieści o projektowaniu, która trafiła na podatny grunt. Obejrzałam urządzenia, które powstały jako efekt niesamowitego namysłu, spróbowałam potraw w nich przygotowanych i kupiłam tę historię, totalnie. Podczas mojej wizyty w Sztokholmie na zaproszenie (szwedzkiej) marki Electrolux, na własne oczy zobaczyłam powściągliwość, umiar, prostotę i wyważoną radość życia. Zobaczyłam miasto dla ludzi i filozofię projektowania przestrzeni czy przedmiotów właśnie po to, by służyły ich wygodzie i przyjemności.  Poznałam tajniki wieloetapowego procesu zbierania informacji, obserwacji, projektowania i testowania, które prowadzą do stworzenia urządzeń nie tylko pięknych, ale ułatwiających życie, intuicyjnych, współpracujących z naszym instynktownym działaniem i codziennymi nawykami.

I choć początkowo byłam przeciwna idei wymiany piekarnika czy płyty, to kiedy poznałam możliwości tych sprzętów, czułam, że mogę zacząć czarować z nimi niezłe cuda. Że to takie urządzenia, które pozwalają każdemu stosować techniki szefów kuchni we własnym domu. Kiedy więc zaczął się nam klarować pomysł kuchennej metamorfozy, wiedziałam, że nie tylko wymienię nielubianą (choć piękną!) niefunkcjonalną, buczącą lodówkę. Ale też wejdę z moim gotowaniem na wyższy poziom wtajemniczenia, i że dam radę to zrobić, mimo że średnio ogarniam nowoczesne urządzenia. Nasza kuchnia nie tylko przeszła wizualny lifting – w niej odbyła się prawdziwa technologiczna rewolucja! Niemal tak duża, jak zmiana, jaka zaszła we mnie 😉

CHŁODZIARKO-ZAMRAŻARKA ELECTROLUX CUSTOMFLEX

Kiedy tylko podczas warsztatów otworzyłam jedną z lodówek z linii CustomFlex, wiedziałam, że będzie moja! I to był serio pierwszy raz w życiu, kiedy zachwyciło mnie wnętrze urządzenia, a nie jego wygląd. W przypadku zabudowy front nie ma przecież znaczenia i można skupić się na tym, co naprawdę ważne każdego dnia. Przeżyłam tam dość krępujący rodzaj zauroczenia, no bo serio – kręcić półkami w lodówce i wznosić okrzyki? Ale tak było. Bo zauważyłam, że ktoś tu wreszcie zaprojektował chłodziarkę z wiedzą o tym, jak wygląda przechowywanie jedzenia w normalnym domu. W takim, w którym są dzieci, w którym czasem na imprezę czy długi weekend robi się więcej zapasów, a potem zdarza się zapomnieć o otwartym słoiku ogórków, które kisną zapomniane gdzieś z tyłu. Ktoś wreszcie wpadł na to, że w domu czasem piecze się tort urodzinowy i zwykle trzeba wyjąć milion pojemników, żeby go upchnąć. Ktoś wreszcie przyjrzał się temu, co robimy z naszymi lodówkami i zrobił to jak należy. Ale od początku.

MultiSpace – swoboda przechowywania

Bardzo fajne są te wielkie chłodnicze szafy, lodówki side-by-side, ale umówmy się – mało kto ma na taką miejsce w kuchni. W naszej, mimo że nie najmniejsza, na ten przykład – nie było. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na wieczny lodówkowy bajzel? Bynajmniej. Wystarczy dobrze przemyśleć wnętrze lodówki, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Chłodziarko-zamrażarka MultiSpace zapewnia większą pojemność przechowywania niż standardowe chłodziarki do zabudowy. To czuć momentalnie już po otwarciu drzwi – niby półek tyle samo, co w starej, ale miejsca więcej, zdecydowanie. A co najlepsze – większa elastyczność w aranżowaniu tej przestrzeni i dostosowywaniu do bieżących potrzeb.

Przechowywanie na miarę dzięki systemowi CustomFlex®

Znacie ten moment, kiedy wracacie z zakupów z butelką soku czy sosu i ona nijak nie chce się zmieścić w drzwiach, bo haczy o półkę wyżej? U mnie to już przeszłość, bo wnętrze drzwi chłodziarki CustomFlex jest wyposażone w przenośne pojemniki różnej wielkości, które pozwalają odpowiednio zaadaptować przestrzeń. Można je dowolnie przekładać i przewieszać w zależności od tego, jakich rozmiarów produkty akurat mamy. Pojemniki można też całkiem wyjąć, jeśli potrzebujemy miejsce na jakieś wysokie opakowania, a potem z powrotem włożyć, gdy wrócimy z zakupów np. z zapasem masła czy małych słoiczków. To jest tak proste i genialne, że nie mam słów. W poprzedniej lodówce na trwałe uszkodziłam jedną z półek w drzwiach, próbując zmieścić w nich jakieś butelki. A teraz przestawiam sobie te pojemniczki, jak w tetrisie, i po każdych zakupach mam inny układ, ale za każdym razem wszystko się idealnie mieści.

Półka FlexiShelf

Półka FlexiShelf pozwala dostosować wnętrze chłodziarki do aktualnych potrzeb. Rewelacyjny pomysł, dzięki któremu już nie muszę się głowić, co zrobić z dzbankiem koktajlu czy wysokim garnkiem. To nic innego jak ruchoma, składana półka, którą można wysunąć na całą głębokość lub tylko do połowy, aby uzyskać miejsce na wyższe produkty jak np. butelki czy dzbanki. Po rozłożeniu możemy przechowywać na półkach wiele mniejszych produktów, jak na zwykłych półkach.

Półka SpinView

To dodatkowe akcesorium to mój kolejny hit! Prostota i geniusz tego rozwiązania zachwyciły mnie w warsztatowej kuchni. Natychmiast przed oczami stanęła mi nasza ówczesna lodówka, w której na tyłach dokonał żywota niejeden zapomniany kawałek sera, a pleśnią zaszły resztki wielu różnych dżemów. Często zdarzało się, że świeżymi zakupami zastawiałam starsze produkty, do których nie było już dostępu, traciły więc tam na tyłach termin ważności. Nie znoszę marnować jedzenia i niezmiennie mnie to frustrowało, kiedy dogrzebywałam się do jakichś resztek obiadowych albo napoczętego twarożku i jedyne, co mogłam z nimi zrobić, to wyrzucić je. Półka SpinView ma zaokrąglone rogi i obraca się wewnątrz, dzięki czemu mamy idealny dostęp do wszystkich produktów. Już po kilku tygodniach wyraźnie widzę, że wyrzucam mniej zepsutego jedzenia, bo na bieżąco z łatwością przeglądam, co mi tam zalega i zużywam to w terminie.

Równomierne chłodzenie dzięki systemowi DynamicAir

Czasem nie da się uniknąć otwarcia lodówki na dłużej – sprzątanie, przegląd zawartości, pakowanie nowych produktów po zakupach. Ja często nawet w ferworze przygotowania posiłków kilkukrotnie odkładam różne składniki na blaty i wracam do kolejne, nie zamykając w międzyczasie drzwi, i zwykle mnie to trochę stresowało. Że wiecie – nagrzeje się zanadto. Chłodziarka CustomFlex jest wyposażona w system DynamicAir, który daje pewność utrzymania wewnątrz stabilnej temperatury. Jego działanie polega na zapewnieniu w komorze obiegu powietrza, dzięki czemu nawet przy otwartych drzwiach produkty są chronione przed wzrostem temperatury. To inteligentny sposób na lepsze przechowywanie żywności.

Inteligentny No Frost – jedzenie świeże, jak w dniu zakupów

Chłodziarka CustomFlex ma także inteligentny system No Frost, który sprawia, że żywność pozostaje świeża jak w dniu zakupu. Oddzielne obiegi powietrza w zamrażarce i chłodziarce pozwalają utrzymywać stabilną wilgotność i temperaturę. Stwarza to doskonałe warunki, które zapobiegają wysychaniu żywności i ja to już serio zauważyłam. Od kiedy mamy tę chłodziarkę, autentycznie nic jeszcze nie wyrzuciłam!

PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX STEAMCRISP

Wymiana piekarnika była naturalną konsekwencją metamorfozy kuchni – poprzedni był w kremowym odcieniu dawnych frontów i nie pasowałby do nowego designu. Ten jest prosty i nowoczesny, idealnie wpasował się obecny styl kuchni. Poza tym na warsztatach jadłam z niego takie pyszne rzeczy, że klękajcie narody! Szparagi moje ukochane, które para w kilka minut zamienia w jędrne, lecz nie surowe. Genialną focaccię, która była idealnie puszysta i wilgotna wewnątrz, z cudownie chrupiącą skórką. No i nasłuchałam się od szefów kuchni o wszystkich tych cudownych właściwościach pary, która pozwala na pieczenie idealnych chlebów albo soczystych pieczeni i warzyw. Że koniec z wiórowatym mięsem i innymi fakapami. I serio – to działa. I nie, że od teraz każdy obiad jak z parowara – mokry i bez smaku, nic z tych rzeczy! Piekarnik parowy Electrolux SteamCrisp po prostu wydobywa z potraw to, co najlepsze, czyli opieka je z zewnątrz, zachowując wilgoć w środku. Połączenie pary i gorącego powietrza gwarantuje, że potrawy nie wysychają i można je piec w niższej temperaturze. A taki kontrast faktur w jedzeniu zawsze pociągał mnie najbardziej. Pierwsze nieśmiałe próby za nami, ale głowa już pęcznieje mi od kolejnych pomysłów na chrupiąco – wilgotne bułeczki, pieczone warzywa, wege-klopsiki, pieczone desery i inne cuda.

Tekstowy wyświetlacz LCD z asystentem gotowania

Trochę się bałam tego wyświetlacza, zwykle trzymam się od takich technologii z daleka. Ale to jest serio tak intuicyjne i proste, że nie ma czego – menu jest przejrzyste i de facto krok po kroku wyręcza nas w doborze czasu i temperatury pieczenia. Bez niego autentycznie nie wiedziałabym, na ile czaasu nastawić kurze udka i sprawdzałabym co chwila, czy już. Albo wysuszyła na wiór w obawie przed surowizną. Ten wyświetlacz jest bardzo czytelny i ułatwia wykorzystanie możliwości piekarnika, dając dostęp do różnorodnych trybów grzania (kiedy intuicyjnie wiemy, czy chcemy piec równomiernie, czy raczej zrumienić coś na termoobiegu), dziesiątków programów pieczenia oraz funkcji szybkiego nagrzewania.

Już przy jedynym z pierwszych użyć bez problemu znalazłam w przepisach funkcję, która pozwoliła mi na uzyskanie pierwszych w życiu – rumianych i złocistych, soczystych wewnątrz kurzych udek. Bo tak – w tym wpisie zobaczycie głównie mięso. Tak przegłodziłam dzieci warzywami, że nie miałam innego wyjścia 😉 Poza tym byłam ciekawa, czy może wreszcie uda mi się je dobrze przyrządzić – mięsne potrawy to była zawsze moja pięta achillesowa.

Pierwsze eksperymenty powiodły się u nas więcej niż dobrze. Efektem był soczysty kurczak z chrupiącą skórką, jędrne, rumiane warzywa i opieczone ziemniaczki – wszystko pycha! Przede wszystkim jednak – oswoiłam wyświetlacz i menu, muszę przyznać, że nawet dla technologicznej pierdoły, jaką jestem, to bardzo intuicyjne i nie trzeba wczytywać się w instrukcje, żeby z tych funkcji korzystać na co dzień. Po obiedzie ustawiłam już na pełnym luzie program “szarlotka” i upiekłam cudowny jabłecznik – ciasto z wierzchu było idealnie kruche, a jabłka w środku mokre i pyszne. Piekarnik zapiszczał, kiedy czas pieczenia minął i rzeczywiście jabłecznik był idealny – spód dopieczony w punkt, a wierzch rumiany. Niestety było już wówczas na tyle późno, a zapach na tyle oszałamiający, że nie udało mi się jej uwiecznić, musicie uwierzyć mi na słowo 😉

Czyszczenie parowe AquaClean

Dodatkową zaletą pary w piekarniku jest ultraproste czyszczenie. To była moja zmora – nigdy nie udawało mi się doczyścić poprzedniego piekarnika, a środki chemiczne do tego przeznaczone są tak żrące, że po pierwszym wdychaniu się poddałam. Na szczęście to nie musi być uciążliwe – w przypadku piekarnika Electrolux SteamCrisp wyręcza nas para, która rozmiękcza zaschnięte zabrudzenia, co ułatwia ich usunięcie. Po takim cyklu wystarczy tylko przetrzeć go wilgotną gąbką i zebrać wszystkie osady.

Termosonda

Jedną z najbardziej innowacyjnych funkcji piekarnika Electrolux SteamCrisp jest termosonda. Miałam kiedyś taką zewnętrzną, do kontrolowania temperatury dużych kawałków mięsa, jednak jej użycie było kłopotliwe i wymagało sprawdzania w internecie, jaka jest temperatura ścięcia poszczególnych rodzajów mięsa. Tu nie mamy takiego problemu, bo piekarnik sam kontroluje moment dopieczenia -gdy potrawa jest gotowa, termosonda zasygnalizuje zakończenie pieczenia i wyłączy piekarnik. Przy najbliższej pieczeni przetestuję to rozwiązanie, próba generalna jeszcze przed Świętami 😉

PŁYTA INDUKCYJNA SENSEFRY

I na koniec nasza ostatnia kuchenna nowość – płyta indukcyjna Electrolux SenseFry. Wybrałam właśnie tę, bo sporo smażę. Placuszki, naleśniki, kotlety, klopsiki…dużo tego u nas w każdym tygodniu. Dlatego to ważne, żeby smażenie było niezawodne, bez przypalania i innych niedogodności. Jej prosty, elegancki design idealnie pasuje do czerni blatu i minimalistycznego stylu nowych mebli.

Zawsze doskonałe efekty

Płyta indukcyjna SenseFry® rozwiązuje problem wyboru właściwych ustawień. Specjalny czujnik smażenia utrzymuje odpowiednią temperaturę powierzchni patelni, bez konieczności zgadywania i regulacji ustawień. Czujnik kontroluje temperaturę na całej powierzchni garnka lub patelni, dzięki temu nie trzeba tracić czasu na regulację ustawień, a dania są usmażone równomiernie – koniec z kotletami czarnymi od środka patelni, a bladymi na zewnątrz. Dodatkowo, strefy grzejne Infinite dostosowują się do rozmiarów garnków lub patelni niezależnie od ich wielkości, zapewniając najlepszą wydajność – w przypadku tych mniejszych skupiają się na centrum pola grzewczego, nie tracąc energii na miejsce poza garnkiem.

Dodatkowo płyta SenseFry jest wyposażona w:

  • funkcję Power Boost, czyli szybkie podgrzewanie
  • precyzyjne i szybkie sterowanie DirectTouch – slidery, którymi intuicyjnie przesuwa się, by zwiększyć lub zmniejszyć moc grzania
  • ustawienie czasu gotowania
  • można ją także zintegrować z okapem, by ten automatycznie dostosowywał siłę wyciągu

Wpis powstał we współpracy z marką Electrolux.