inspiracje

uczta w filiżance – wprost ze Sri Lanki na polskie stoły

Hektorlitry – ile dokładnie, nie wiem. Ale w sezonie jesienno – zimowym wypijamy z pewnością jakieś dzikie hektolitry herbaty. Dzbanek na dzbankiem, kubek za kubkiem. Polkowski – napary cokolwiek niemęskie, parzy zwykle swoje rytualne jesienno – zimowe mikstury z imbirem, miodem i cytryną, najchętniej zielone lub owocowe. Lubię je, ale często wybieram intensywniejsze smaki – mocnego earl greya albo warianty odświeżające, z miętą, zero cukru, żadnego miodu. Czysta moc i szlachetność.

Nie jestem pewna, co takiego jest w herbacie, że wnosi tyle dobra. Latem może dla mnie nie istnieć, ale od września do maja – to kwintesencja domowego ciepła, wieczornej przytulności. Nie wyobrażam sobie popołudnia bez takiego rodzinnego dzbanuszka, a jeśli z jakichś przyczyn ten rytuał nam umknie – nie mogę doczekać się pierwszego łyka w łóżku. Zwykle stawiam na stoliku nocnym swój wielki kubek i popijam do książki czy serialu. I dopiero wtedy mi dobrze – serio, to rozchodzące się po ciele ciepło jest dla mnie metaforyczne. To nie tylko podwyższenie temperatury w przełyku – herbata podwyższa mi temperaturę uczuć. Daje błogość, poczucie bezpieczeństwa i przyjemność, która niezmiennie kojarzy mi się z domem. To jedna z tych małych radości, które składają się na domowe szczęście. Jeden z rytuałów, które krzepią i koją po wszystkich perturbacjach i wyzwaniach dnia. To u nas widać i słychać – niezmiennie bawi mnie, kiedy słyszę to charakterystyczne, mężowskie “aaaa” po pierwszych łykach. Najgłośniej to po powrocie z zimowego spaceru albo gdy dzień był bardzo długi.

Myślę, że te wszystkie emocje związane – jakby nie patrzeć – ze zwykłą filiżanką ciepłego napoju to tzw. warunkowanie klasyczne. Emocjonalna reakcja na bodźce, które budzą dobre skojarzenia. Pochodzę bowiem z herbacianego domu, a widok szklanek w wiklinowym koszyczku, wypełnionych ciemnobursztynowym płynem to bardzo silnie osadzony w moich wspomnieniach obrazek z dzieciństwa. Mój tata do dziś pija tylko takie bardzo mocne, gorzkie herbaty, dość wybrednie je selekcjonując. Mama z kolei to miłośniczka herbat zielonych, przerobiła chyba wszystkie ich odmiany. To pewnie dlatego dziś zapach herbaty budzi we mnie najczulsze odruchy i mówi zawsze – witaj w domu.

Ponieważ ten rytuał i związane z nim doznania są dla mnie bardzo ważne, nie zadowalam się byle czym. Żaden ze mnie wyrafinowany koneser, ale podłej herbaty ani kawy nie tykam. Lubię, gdy smak jest intensywny i bogaty, lubię znajdować w nim przeróżne nuty. Ponieważ nie słodzę i rzadko doprawiam, herbata sama w sobie musi mieć wystarczająco dużo aromatu – dopiero wówczas zamienia się w ucztę. Próbowałam wielu – polskich i zagranicznych, sypanych i w torebkach, niektóre kupowałam dla ich pięknych opakowań, inne – dla obietnicy wyjątkowego smaku. Hektolitry wypiłam, przypominam, więc serio wiem już, kiedy mam do czynienia z mieszanką godną polecenia. Z całą pewnością tym przypadkiem jest Adalbert’s Tea – wyjątkowa marka herbat dla wymagających.

Kiedy ma mieć smak egzotycznych owoców – jest soczyste mango, zero ściemy, żadnych sztucznych, landrynkowych posmaków, bez fałszywych, perfumowanych nut. Są listki herbaciane ze Sri Lanki, suszone owoce i kwiaty, a wszystko w eleganckiej, wyważonej kompozycji. Klasyczna czarna czy earl grey – smak mają bogaty, ale zrównoważony, bez nadmiernej goryczki czy kwasowości. Zielona – ma piękny kolor i szlachetny aromat, odświeżający i kojący. Co mnie dodatkowo w tej marce, oprócz smaku, pociąga, to jej historia. Uwielbiam takie produkty, za którymi stoją zapaleńcy i tak jest także w tym przypadku – Adalbert’s to polska marka, tworzona przez pasjonatów, którzy sami jeżdżą na Sri Lankę, wybierać tam najlepsze odmiany herbat – szanuję to!

PRAWDZIWA CEJLOŃSKA HERBATA NA POLSKIM STOLE

Misją Adalbert’s jest oferowanie na polskim rynku najwyżej jakości herbaty cejlońskiej – gatunku naparu, który najbliższy jest temu, jaki uważano za prawdziwą herbatę prawie dwa wieki temu. Tak jak niegdyś Brytyjczycy przybyli do Sri Lanki z liśćmi herbacianymi z Chin, tak teraz Sir Adalbert przybywa do Polski z największym skarbem Cejlonu. Przywiezienie do Polski dobrej herbaty to jedno – Adalbert’s ma także ambicję, by nauczyć nas, jak ją prawidłowo parzyć.

JAK PRAWIDŁOWO ZAPARZYĆ HERBATĘ

Nie wystarczy kubek i wrzątek, o nie! Teoretycznie – powstanie gorący napój, ale warto dowiedzieć się więcej na temat parzenia, by wznieść się na inny poziom doznań. Prawidłowe parzenie herbaty nie jest procesem tak łatwym, jak powszechnie się wydaje, należy bowiem zwrócić uwagę na więcej szczegółów, takich jak: czas trzymania herbaty we wrzątku, temperaturę wody, rodzaj herbaty, twardość wody, a nawet rodzaj czajnika, w którym ją podajemy.

WODA NA HERBATĘ

Jedną z najważniejszych rzeczy, a na które zwraca się najmniejszą uwagę, jest woda, której używamy do zaparzenia herbaty. Ta powinna być świeża, przegotowana tylko jeden raz, gdyż zawiera tlen, który pozwala herbacie w pełni się zaparzyć. Istotną sprawą jest również twardość wody – im miększa, tym mniej w niej magnezu i wapnia, które wpływają na smak i aromat naparu. Jeśli w Waszych kranach płynie twarda woda, powinniście używać większej ilości liści i zaparzać herbatę odrobinę dłużej. Bardzo ważne jest też, aby wody nie przegotować, lecz doprowadzić do tzw. „białego wrzenia” Jest to moment przed zagotowaniem, kiedy pęcherzyki powietrza unoszą się ku górze powodując zmętnienie, czy też zbielenie wody.

TEMPERATURY I CZAS PARZENIA

Nie ma uniwersalnego sposobu – ten zależy od rodzaju herbaty i jej formy. Generalna zasada jest taka: im lepsza jakość herbaty, tym krócej powinniśmy ją parzyć, aby nie zrobiła się zbyt mocna i gorzka. Jeśli chodzi o stan rozdrobnienia liści, to im bardziej rozkruszony susz, tym krótszy czas zaparzania. Rodzaj herbaty wymaga również innej temperatury wody, w której chcemy zanurzyć liście. Warto wiedzieć, że po 3-4 minutach wrzątek ma ok. 95*C, a po 10-15min 70-85*C, czyli temperaturę odpowiednią do parzenia zielonej i białej herbaty.

Podstawowe informacje odnośnie parzenia poszczególnych typów herbat:

Herbata Biała
 • parzenie: 7-9 min
 • 70-80*C
 • 1 łyżeczka na 250ml
 • zaparzać 4-5 razy
Herbata Zielona chińska
 • parzenie: 3-4 min
 • 75-90*C
 • 1 łyżeczka na 250ml
 • zaparzać 3-4 razy
Herbata Owocowa (na bazie hibiskusa)
 • parzenie: 3-5 min
 • 95*C biały wrzątek
 • 1 łyżeczka na 250ml
 • zaparzać 1 razy
Herbata Czarna
 • parzenie: 4-5 min
 • 95*C biały wrzątek
 • 1 łyżeczka na 250ml
 • zaparzać 1-2 razy

To jedynie najbardziej podstawowe informacje o kilku tylko gatunkach herbaty. Jeśli temat Was zaciekawił i chcecie dowiedzieć się więcej, mnóstwo ciekawostek znajdziecie na stronie Adalbert’s w zakładce “smak herbaty” (klik).

ADALBERT’S NA ŚWIĘTA

Większość z nas szuka na ten świąteczny czas najszlachetniejszych smaków. Dbamy o najlepsze składniki i najpiękniejszą oprawę bożonarodzeniowych posiłków czy spotkań. Herbaty Adalbert’s idealnie wpisują się w te oczekiwania – zarówno jako wykwintne dopełnienie śniadań czy słodkich poczęstunków, na wieczory przy choince, ale też jako upominek dla bliskich albo tych dalszych. Piękne puszki ze złotym słoniem będą doskonale pasować do koszy delikatesowych czy jako część eleganckiego prezentu. Do wyboru macie wiele smaków: od klasycznych czarnych, przez czarne z owocowym akcentem: ananasa, mango czy jagód, po zielone. Co najlepsze – za tę wysoką jakość, za szlachetny smak cejlońskiej herbaty, wreszcie – za te wyjątkowe opakowania nie trzeba wcale dużo płacić. Uważam, że relacja ceny do jakości jest w przypadku tych herbat fantastyczna i gorąco polecam je Wam na Gwiazdkę.

* RABAT W SKLEPIE ADALBERT’S *

Od dziś do 19-go grudnia możecie zrobić zakupy w sklepie Adalbert’s z 15% rabatem na hasło: MRSPOLKADOT15

Wpis powstał we współpracy z producentem i dystrybutorem herbat Adalbert’s.