szczerozłota

Jest tylko jeden człowiek na świecie, który gdy mnie budzi, widzi mój uśmiech, zawsze. (Pozostali tyle szczęścia nie mają i najczęściej na dzień dobry otrzymują złowrogie burknięcie.) Ten człowiek ma na imię Hanna, ma pięć miesięcy, dwa zęby i zakochaną matkę.


Zaczynam dzień jej cudownym śpiewem u boku – koncertem gugania tak śmiesznego i rozkosznego, że nawet po nieprzespanej nocy uśmiechnęłabym się. Do kompletu dwie ciepłe rączki, które nauczyły się dotykać mojej twarzy, łapać za nos, wczepiać się w moje ramię. Budzi mnie ta ciepła kuleczka, mięciutka taka, śmiesznym, pachnącym puszkiem na głowie gilga mnie w twarz. Budzi się raz w środku nocy, biorę ją do naszego łóżka, karmię i zasypiamy razem. I wiecie co? Nie sądziłam, że kiedykolwiek to powiem, ale ja lubię te pobudki. Lecę po nią zaspana i gdy tylko biorę w ramiona, cieszę się, że wstałam i mogę ją sobie podotykać i obwąchać. Lubię ją karmić, rozpływam się, jak się tak we mnie wczepia i jej głodowe postękiwanie ustępuje błogości. Ubóstwiam gilgotki, chichoty i gdy mruży oczy od pierdzioszków w szyję. Śmieszą mnie te jej wygibasy na macie, jak się przemieszcza przez pół pokoju podczas jednego mojego siku. I jak się cała ufajda jabłuszkiem. Jak bulgocze, piszczy, furczy i charczy. Za każdym razem, gdy biorę ją na ręce, podczas każdego przelotu z łóżeczka do leżaczka czy z podłogi na przewijak całuję ją milion razy, nie mogę przestać, wdycham ją i zjadam, starając się zapamiętać to na zawsze. Kocham ją tak, że to aż nieprzyzwoite. Niewiarygodne też, że tak mały człowiek może, zupełnie niechcący i przy okazji, każdą swoją miną i dźwiękiem, dawać na co dzień tyle szczęścia. Uwielbiam ją niezdrowym uwielbieniem szurniętej matki.

Nie sądziłam, że nią kiedykolwiek zostanę. Dotychczas byłam matką kochającą, ale krytyczną. U której miłosne uniesienia przeplatały się ze zmęczeniem, zniecierpliwieniem, nierzadko złością. Przytulaski i pierdzioszki na przemian z rozczarowaniem, że macierzyństwo jest takie trudne, a dzieci takie skomplikowane. Przy Hani nie zastanawiam się, czy jestem dobrą matką, nie myślę o sobie źle ani nie cierpię. Pierwsze miesiące jej życia, w przeciwieństwie do początków z Zośką, zapamiętam jako pasmo wzruszeń. Okropne? Być może, ale prawdziwe. Czy kocham ją bardziej? Nie, chcę wierzyć, że nie. Ja ją po prostu tylko kocham, nasza relacja pozbawiona jest negatywnych odczuć. Czy nie jest mi przykro? Jest, jak cholera. To jedyne, co kładzie się cieniem na tej słodyczy – wyrzut sumienia, to uczucie, jakbym zdradzała Zosię. Jakbym dostała drugą szansę na łatwiejsze macierzyństwo i z ochotą z niej korzystała, pławiła się w tej nowej miłości, trudy pierwszej pozostawiając w tyle. I to mnie ratuje, bo gdy tak poczuję, to kocham Zosię jeszcze bardziej – ten pogubiony w swoich emocjach huragan. A ona wciąż testuje moją cierpliwość po sto razy dziennie, więc ciężko powiedzieć, żebym zawsze ją lubiła. Przy Zośce zbyt często czuję irytację, frustrację, zniecierpliwienie, bo ją o wszystko trzeba prosić sto razy, na wszystko czekać, znosić jej humory, wrzaski i rozbrajać jej miny. Za wychowywanie takich dzieci powinni dawać nagrody. Ja swoją dostałam, jest szczerozłota – ma na imię Hanna, ma pięć miesięcy, dwa zęby i zakochaną matkę.

Jest kilka nowości w pokoiku – w Hanulowej części:

plakat Ważka – Kalaluszek

zawieszka Dream Big – Skandynawska Weranda

kocyk latawce – Mumla

poduszka hello – Toto Design

Co o tym myślisz? Zobacz komentarze lub dodaj własny komentarz

 • Reply MAMi jA 14 kwietnia 2015 at 11:18

  nie pozostaje nic tylko beczeć, mam tak samo i strasznie ale to strasznie frustruje i dołuje mnie moja (jak się okazuje, nie tylko moja) sytuacja. Staram się bardziej kochać, okazywać Starszakowi miłość ale to strasznie trudne. Mąż wychodzi z siebie. A ja nie wiem jak funkcjonować i czytam potem mądre artykuły i się dołuję jeszcze bardziej, że to takie mądre i…logiczne a ja na to nie wpadłam a wręcz postępowałam odwrotnie. Jak żyć i wychować te nasze Dzieci, żeby wyrosły na dobrych, czułych i nieskrzywdzonych przez rodziców ludzi?…nie wiem. Życzę i Tobie i innym Mamom Mocy!

 • Reply martoszkasz 29 kwietnia 2015 at 20:47

  kochana skąd ta pościel w trójkąty ? 🙂

  • Reply Polka Dot 29 kwietnia 2015 at 21:38

   pink no more 🙂

 • Reply martoszkasz 30 kwietnia 2015 at 11:07

  dziękujeee :*:)

 • Reply paula 5 maja 2015 at 22:20

  Ojej jaki wspaniały pokoik! Jak będę mieć córę, co niedługo się okaże, to na pewno będzie on w kolorze różu i mięty! Pięknie!

 • Reply Dzieciakiija 7 czerwca 2015 at 23:59

  Mam to samo w wersji: chłopcy. Młodszy ma dopiero miesiąc, uśmiecha się po przebudzeniu, zasypia wtulony we mnie. Jest cudowny. Starszy cały czas ryczał. Ma 2,5 roku, nadal nie mówi, nadal ryczy. Staram się podchodzić do tych ryków emfatycznie i rozpoznać jego potrzeby ale szczerze powiem, że każde wyjście z domu, każdy moment ciszy celebruję. Wyrzuty sumienia ponad przeciętne.

 • Reply Blogerki mogą zniszczyć ci życie | MISAKO & cHIBI 8 czerwca 2015 at 20:01

  […] ‚wszystko chowam, aby nie było syfu’ z Mrs Polka Dot, która swoją drogą tekstem „Szczerozłota” i „Córeczko” zdobyła moje serce. Uwielbiam śmiać się z tekstów Pudełko […]

 • Reply Anna 14 sierpnia 2015 at 23:24

  A takie półeczki na skarby i książki gdzie można zdobyć?

  • Reply Polka Dot 15 sierpnia 2015 at 10:05

   w ikei

 • Reply Aga 30 listopada 2015 at 14:54

  A te rameczki pastelowe to gdzie mozna dostac?
  Z gory dziekuje:)

  • Reply Polka Dot 30 listopada 2015 at 20:00

   są z Lamps&Company

 • Reply Mila 17 września 2016 at 18:51

  czy łóżeczko zostało zakupione w takim kolorze czy pomalowane? piękne 😉 też takie chce, nie wiem czy dla chłopaka miętowe będzie pasować ? myślałam też o granatowym- atramentowym

 • Reply gosia 26 lutego 2020 at 14:30

  o matko, mam tak samo. Coś jest z tymi pierwszymi dziećmi, że trudniej się je wychowuje, mają trudniejszy charakter, a przez trudniej się je kocha. Przed straszą córką, rodziną nigdy się nie przyznam, ale sama widzę i starsza córka chyba też, że młodszą darzę większą miłością. Starsza wzbudza we mnie bardziej poczucie obowiązku, troche sie zmuszam do czułości wobec niej, a do młodszej wszystko jest bardziej naturalne, niewymuszone. Z jednej strony mam wyrzuty sumienia, a z drugiej strony usprawiedliwiam się, że młodsza córka jest bezproblemowa, pogodna i zgodna, więc nic dziwnego że mi z nią łatwiej i przyjemniej.

 • Leave a Reply

  Serwus!

  Mrs Polka Dot

  JESTEM AGNIESZKA

  Jestem niepoprawną estetką ze słabością do pięknych przedmiotów i niestrudzoną kuchenną eksperymentatorką. Celebruję codzienność, cieszę się z małych rzeczy, dużo gadam, często się wzruszam. Uwielbiam fotografować, pisać i wymądrzać się, od ośmiu lat zajmuję się tym zawodowo.

  mój sklep

  Najnowsze posty

  przepisy