Napoje

przedświąteczne zabawy dla dużych dzieci – domowe likiery (truflowy i pomarańczowo-cynamonowy)

Bardzo podoba mi się ten, stosunkowo nowy w moim życiu, stan przedświątecznego wyluzowania. I nie, że od razu jakiś całkowity upadek obyczajów – Wigilia w dresie przy jakiejś heretyckiej strawie czy inny bożonarodzeniowy nihilizm. Nic z tych rzeczy – to po prostu stan, w którym pozwalam sobie na robienie głównie tego, co sprawia mi przyjemność, przy jednoczesnej eliminacji powinności z gatunku przykrych czy upierdliwych. Czuję się wolna od rzeczy nudnych, męczących czy śmierdzących, w stylu pucowania okien, kupowania prezentów dla dwudziestu osób, gotowania bulionu z rybich łbów czy innego krojenia śledzi. Doszłam do tego, że okołoświąteczne aktywności traktuję w kategoriach relaksujących zabaw, dopieszczania swojego wewnętrznego dziecka robieniem girlandy z pomponów, wymyślaniem nowych smaków ciastek czy likierów. Odzyskałam część grudnia dla siebie, nareszcie, po latach wysiłków, by upchnąć w adwencie szczyt aktywności zawodowej i dodatkowo – wszystkie rzeczy świąteczne, które lubię oraz te, które (myślałam, że) trzeba było zrobić (było to jednak na szczęście tylko przekonanie, a nie obiektywna konieczność, co odkrywszy, odetchnęłam z ulgą).

I to jest wielce odświeżające doświadczenie – dać sobie pozwolenie na to, by w tym zmęczeniu końca roku, móc koić się świątecznymi przyjemnościami, zamiast dobijać wszystkim, co trzeba lub wypada. I tak, pierwszy raz od lat tworzę stroiki, maluję bombki, robię pompony, mam choinkę już od początku grudnia i wielką z tych zjawisk frajdę. Odkrywam jednocześnie, że im mniej muszę, tym więcej mi się chce, i nawet szuflady kuchenne sobie zorganizowałam z entuzjazmem godnym lepszej sprawy.

Dużo miłych planów mam na najbliższe dni, nie do końca im nawet dowierzam, ale tak – wygląda na to, że w tym roku naprawdę będę mieć czas na zrobienie sobie pedicure, na czerwone paznokcie u stóp, mimo że wszak nikt ich nie będzie oglądał. Będę piekła z dziećmi popękane pierniki i maślane ciasteczka, zrobię boczniaki po kaszubsku, wiadro sałatki jarzynowej i ani pół śledzia. Dla dzieci – blok czekoladowy z orzechami, dla męża – serniczek. Ulepimy razem pierogi, będziemy słuchać Michael’a Bubble i Sinatry, a 23-go grudnia wieczorem popełnię nonszalancję bodaj największą w karierze – wyjdę do fryzjera na koloryzację.

Jeśli i w Was tli się taki bały buntownik, niespełniony elfik, spragniony świątecznych zabaw bardziej niż zapieprzu – dopuśćcie go do głosu i bawcie się dobrze, robiąc rzeczy tyle niepotrzebne, co zajebiście przyjemne. Zamiast rybich łbów – czerwone paznokcie, malowanie bombek czy świąteczna wóda z czekoladą – cokolwiek sprawi Wam frajdę.

likier czekoladowy
likier truflowy
LIKIER TRUFLOWY

Intensywnie czekoladowy, aksamitny, gęsty i błyszczący, smakuje jak rumowe trufle w płynie. Absolutnie cudowny i rozpustny.

Składniki (na 1,2 litra likieru):

 • 600 ml mleka skondensowanego niesłodzonego
 • 200 ml whisky
 • 200 ml ciemnego rumu
 • 200 g gorzkiej czekolady
 • 100 g mlecznej czekolady
 • 1 filiżanka espresso (lub mała filiżanka mocnej kawy)

Przygotowanie:

 • czekolady połamać na kawałeczki i rozpuścić w kąpieli wodnej (w misce lub rondlu ustawionym na garnku z odrobiną wody)
 • do rozpuszczonej czekolady wlać mleko skondensowane i kawę, podgrzać wszystko, cały czas mieszając, do połączenia składników, przestudzić
 • do ostudzonego, czekoladowego kremu wlać rum i whisky, wymieszać
 • przelać do butelek, przechowywać w lodówce
domowy likier
likier pomarańczowo-cynamonowy
likier cynamonowy
LIKIER POMARAŃCZOWO – CYNAMONOWY

Rzadszy niż truflowy, nie tak słodki, bo przełamany odświeżającym aromatem pomarańczy. Bardzo świąteczny, przepyszny.

Składniki (na niecały litr likieru):

 • 1 puszka (530 g) mleka skondensowanego słodzonego
 • 100 ml soku pomarańczowego
 • 1-2 łyżeczki ekstraktu pomarańczowego (użyłam Dr. Oetker – pomarańcza z Brazylii)
 • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
 • 300 ml wódki

Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszać w dzbanku, przelać do butelek, przechowywać w lodówce. Przed nalaniem do kieliszków wstrząsnąć butelką, by wzruszyć drobinki cynamonu.

domowy likier