prezentownik na Dzień Kobiet

Moja lista marzeń z okazji Dnia Kobiet jest długa. Długa i zuchwała. Wbrew pozorom jednak – nie umieściłam na niej żadnych zbytków. Nie znajdziecie w tym wpisie luksusów, a same towary pierwszej potrzeby. Żadne tam babskie widzimisię, damskie fochy, dziewczęce chimery – to kobiece potrzeby elementarne. Bardziej niezbędne do życia niż pozłacany wisiorek z serduszkiem, niż butelka perfum, bardziej potrzebne niż staniczki, fatałaszki czy bukiet tulipanów. Mój tegoroczny prezentownik to lista cokolwiek żałosna, jak żałosny jest fakt, że w XXI wieku muszę o takich rzeczach marzyć. Drogi świecie, szanowna ludzkości, panie i panowie decydenci, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chciałabym Was prosić o:

SZACUNEK

Taki elementarny, ludzki. Żebyśmy mogły rozmawiać z mężczyznami jak równy z równym, zawsze i wszędzie. Żeby skończył się pogardliwy „mansplaining”, który sprawia, że dorosłe kobiety czują się jak małe dziewczynki nie tylko w banku, czy u mechanika, ale nawet oglądając reklamy proszku do prania. Żeby żadna z nas nie musiała więcej słuchać protekcjonalnego objaśniania świata przez nakarmionego poczuciem wyższości eksperta od wszystkiego. Żeby skończyło się pełne szowinistycznego politowania sprowadzanie kobiecego sprzeciwu do ich fizjologii. To robienie z nas histeryczek – że jak wściekła, to okres, pms, czy za mało seksu. Żeby żaden zbulwersowany czytelnik nie odsyłał mnie do garów, kiedykolwiek się ze mną nie zgadza. Żeby żaden robotnik z budowy nie wołał „dobra dupa!” za kobietą, nawet jeśli ta faktycznie ma dobrą dupę. Chciałabym, żeby tej wiosny skończył się obleśny „cat-calling”, uprawiany powszechnie przez facetów w stosunku do kobiet, który zaczyna się rok rocznie, kiedy tylko te zrzucą z siebie płaszcze. I odwrotnie – żeby żaden dziad z muszką już nie pytał w telewizji „kto to rucha?”, na widok kobiet walczących o swoje prawa. Że jak zbuntowane, to brzydkie i niezaspokojone. Życzyłabym sobie po prostu, żeby kobiety w życiu społecznym były postrzegane niezależnie od swoich ciał. I żeby nikt nie mówił, że głupie, bo ładne, albo histeryczne, bo brzydkie – tak jak nikt nie podważa kompetencji mężczyzn nieatrakcyjnych, łysych czy brzuchatych. Dość mam pobłażliwości, protekcjonalizmu, puszczania oczek i cmokania – pogadajmy wreszcie jak człowiek z człowiekiem, po prostu.

POSZANOWANIE PRACY ZAWODOWEJ KOBIET

Kolejna pozycja w moim prezentowniku – żeby kobieca praca nie była traktowana jak kaprys, dodatek do domowego budżetu, na zabawki i waciki. Żeby nie wmawiano nam więcej, że możemy żyć bez niej, bo taki jest odwieczny porządek świata. Że będzie nam lepiej, bo przecież dom i dzieci to naturalne środowisko każdej samicy. Żeby żaden bezczelny pan Szczerski nie mówił nauczycielkom, że jeśli chcą mieć więcej kasy, to powinny sobie kolejne dzieci urodzić. Żeby żadna władza nie odciągała kobiet od pracy jałmużną na pieluchy, tylko ułatwiała – wszystkim posiadającym dzieci ludziom – zawodową aktywność przez tworzenie przedszkoli i żłobków, obniżanie podatków i sprzyjający rodzicielstwu kodeks pracy. Żeby wszystkie z czterech milionów (sic!) niepracujących Polek, które chcą, mogły pracować. Żeby mogły się rozwijać i zarabiać, nie kalkulując, że po opłaceniu niani i biletu miesięcznego niewiele zostanie. Żeby praca kobiet nie była tą, która się nie opłaca, utrudnia życie rodzinne, tą, która odciąga je od podstawowych życiowych powinności. I żeby kobiety na rynku pracy nie były dzielone na te, które już mają dzieci i te, które zaraz je urodzą. Żeby wypuszczono nas z tego „aksamitnego getta” ról rodzinnych i opiekuńczych i pozwolono wypłynąć na szerokie wody. Przecież umiemy pływać!

RÓWNĄ PŁACĘ ZA TĘ SAMĄ PRACĘ

I żebyśmy nie były traktowane jak pracownicy drugiej kategorii, ergo: gorzej opłacani. Bo tak, nadal mamy, proszę Państwa, dysproporcję w zarobkach kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku. Kobietom – menedżerom, dyrektorom, zajmującym kluczowe, strategiczne stanowiska w firmach wypłaca się średnio 85% tego, co ich kolegom! A do tego, na dokładkę, mamy jeszcze 16% różnicę w średnich zarobkach kobiet i mężczyzn. Co jest zapewne głównie konsekwencją tego, że kobiety nadal dominują w gorzej opłacanych zawodach i branżach oraz znacznie rzadziej piastują wysokie stanowiska. Kolejny powód: mniejsza skłonność do negocjacji wynagrodzenia, mniejsze oczekiwania płacowe po prostu. Życzyłabym sobie świata, który nie mówi nam, że mamy być ciche i uległe, ale takiego, który częściej zachęca do sięgania po swoje. Takiego, w którym nie będziemy bały się żądać więcej i dla każdego będzie jasne, że zasługujemy na równe traktowanie.

OCHRONĘ KOBIET PRZED PRZEMOCĄ

W prezencie na Dzień Kobiet poproszę nie laurki czy goździki, ja proszę przywrócić w Polsce instytucję Rzecznika ds. Równego Traktowania w wariancie, na jaki Polki zasługują. Z urzędnikiem, który będzie tę funkcję sprawował, a nie sabotował, strasząc wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej. Z dzisiejszej okazji życzyłabym sobie, żeby w naszym kraju co 40 sekund kobieta nie padała ofiarą przemocy domowej. I żeby nie umierały z tego powodu trzy Polki tygodniowo. Chciałabym, żeby sprawcy pobić i poniżania byli surowo karani. I żeby żadna pani minister nie ośmieliła się nigdy twierdzić, że przemoc zaczyna się przy pobiciu drugim czy trzecim, bo jednorazowy wpierdol to jeszcze nic złego. W prezencie na Dzień Kobiet – szanowne panie decydentki i panowie decydenci – oddajcie dofinansowanie na „Niebieską Linię” i Centrum Praw Kobiet. Po mojemu – Świątynia Opatrzności Bożej, źródła geotermalne i premie w NBP to nieco mniej naglące kwestie, jakby mniej pożyteczne społecznie.

Acha – i jeszcze jedno. Na mojej prezentowej wishliście nie może zabraknąć surowych kar dla gwałcicieli. Z okazji Dnia Kobiet życzyłabym sobie, żebyśmy mogły czuć się bezpiecznie, a jeśli już któraś zostanie skrzywdzona – chciałabym żyć w kraju, w którym nie krzywdzi się jej dalej. Jednym słowem – zero relatywizacji, heheszków, żadnych pytań o to, czemu pani tędy szła po ciemku i czy powiedziała „nie” wystarczająco głośno i wyraźnie. Żeby skrzywdzonym kobietom nie oceniano długości spódniczek ani głębokości dekoltów.

Drogi świecie, szanowna ludzkości, miłe panie, z okazji Dnia Kobiet chciałabym Was prosić o

SOLIDARNOŚĆ KOBIET

Żeby nikt pod tym tekstem nie pisał mi, że problemy wyssane z palca, bo ona jest dyrektorką, a koleżanki dookoła pracują, więc jest dobrze, nie przesadzaj oraz – jaka w ogóle dyskryminacja. Choć większość z powyższych zjawisk nie dotyczy mnie osobiście – nie jest dobrze. Nie jest dobrze na porodówkach i w miejscach pracy, na komisariatach policji i w wielu polskich domach. Nie jest dobrze w mediach, w reklamie i w podręcznikach szkolnych. Nie jest łatwo być kobietą w Polsce i ja dziś, z okazji Dnia Kobiet, proszę Was, żebyście to dostrzegły, nawet jeśli większość powyższych zjawisk nie dotyczy Was osobiście. Większość, bo na pewno nie wszystkie. Nawet jeśli zarabiasz więcej niż Twój kolega, zdaj sobie sprawę, że za każdym razem, kiedy w telewizji dziad z muszką ogląda marsz tysięcy kobiet i pyta „kto to rucha?”, to jakby wymierzano nam wszystkim wielki, zbiorowy policzek. To jakby obleśny wujek dawał nam klapsa, pokazując nasze miejsce.

Wiesz, gdzie jest Twoje miejsce? Wszędzie tam, gdzie chcesz.

Odwagi, dziewczyny!

I pamiętajcie – no women, no kraj.


Co o tym myślisz? Zobacz komentarze lub dodaj własny komentarz

 • Reply Jagoda 8 marca 2019 at 17:44

  ❤️❤️❤️❤️

 • Reply Jola Sidor 8 marca 2019 at 17:45

  Kochana moja!!!! Dokładnie tak!!!! Niech te życzenia spełniają nam się…. !!!!!! Najlepszego Aga!

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:53

   Dziękuję, wzajemnie!!!

 • Reply Dorota T 8 marca 2019 at 18:11

  Wszystkiego dobrego☺ dla wszystkich kobiet, szanujmy i wspieramy się ☺
  Kolejny trafiony w sedno wpis☺

 • Reply Oka 8 marca 2019 at 18:16

  Dokładnie tak!!!

 • Reply Kamila 8 marca 2019 at 18:22

  Nam wszystkim tego zycze w Polsce I w kazdym miejscu na swiecie🌷🌷🌷

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:55

   O, właśnie, a są miejsca, w których nasza dyskryminacja byłaby dla kobiet luksusem 🙁

 • Reply Katarzyna 8 marca 2019 at 19:00

  Trafione w punkt! Oby jak najwięcej osób zaczęło sobie to wszystko uświadamiać. Dlatego życzę Ci, w dniu kobiet, dalszej siły i determinacji w tym co robisz!
  Polko, kochamy Cię!!!

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:55

   I ja Was uwielbiam! 🙂 ♥

 • Reply Magda 8 marca 2019 at 19:21

  Kocham Cię, łzy mam w oczach

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:55

   ♥♥♥

 • Reply Gosia 8 marca 2019 at 19:32

  Tak, tak, tak !!! Tego życzę Tobie, sobie, nam Wszystkim!

 • Reply Ewa 8 marca 2019 at 19:38

  Prezenty i życzenia w punkt trafione, Polko! Trzymajmy się razem i cieszmy się spokojnym, godnym życiem. Pozdrawiam

 • Reply Joanna 8 marca 2019 at 19:47

  Pięknie napisane! Pozdrawiam ❤️

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:56

   Dzięki wielkie!

 • Reply GosiaK 8 marca 2019 at 20:04

  Oby sie spełniło! ❤❤❤

 • Reply Monika 8 marca 2019 at 20:15

  Brawo! Bądźmy szczęśliwie i spełnione…Pozdrawiam ciepło🌺💃

 • Reply Karolina 8 marca 2019 at 20:17

  „No women, no kraj.”Najlepsze.

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:57

   ooooł noooł, szkoda, bo te słowa akurat nie moje 😉 Podpatrzone z transparentu na manifie. Mam nadzieję, że reszta też nie najgorsza 😉

 • Reply Magda 8 marca 2019 at 20:21

  Piękne życzenia! Przyłączam się i wszystkim nam tego życzę!❤

 • Reply Asia 8 marca 2019 at 20:34

  Niesamowity tekst! Brawo! Brawo! Brawo! ❤

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:57

   Dziękuję!!! ♥

 • Reply Szyciownik 8 marca 2019 at 20:41

  Cześć,

  Nic tylko się zgodzić. Każdy z tych punktów jest tak samo ważny. Żeby był szacunek. Żeby było sprawiedliwe traktowanie. Żeby nasi politycy nie zachęcali do rzucania pracy obiecując kolejne 500+, a lepiej wydłużyli urlop macierzyński, żeby spokojnie można było odnośnięte dziecko oddać do przedszkola z czystym sumieniem. Żeby prawo było uczciwe.

  Pozdrawiam,
  Kasia

 • Reply Basia 8 marca 2019 at 21:14

  Życzenia w punkt trafione! Oby się spełniły 💪💗

 • Reply KG 8 marca 2019 at 22:58

  Amen. Świetny tekst.

 • Reply małgorzata62 8 marca 2019 at 23:01

  P.odpisuję się w 100%. Wszystkiego najlepszego nam wszystkim. A przede wszystkim Tobie za mądre i dowcipne treści.

 • Reply Kamila 8 marca 2019 at 23:45

  STOJĘ I KLASZCZĘ.
  Mega szacun! Genialny wpis.
  Tego nam wszystkim życzę!!

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:58

   Aaaaa, dziękuję!

 • Reply Kplusmrownasiep 9 marca 2019 at 01:20

  Piękne!!!

 • Reply Aniaosa 9 marca 2019 at 12:44

  💕💕💕💕

 • Reply Jo 9 marca 2019 at 13:28

  Oooooo, Polko! Kocham Panią! 👏

  • Reply Polka 9 marca 2019 at 15:57

   heh 🙂 ♥

 • Reply AgaTaka 9 marca 2019 at 17:03

  GENIALNY Prezentownik!!!!👏

 • Reply Ola 9 marca 2019 at 19:03

  Najlepsze życzenia ever, rewelacyjny tekst Agnieszko powinien trafić na główną wp lub Onet. Jesteś niesamowita.

  • Reply Polka 10 marca 2019 at 12:15

   Wolałabym WO, ale i tak bardzo dziękuję za uznanie 😉 ♥

 • Reply Hanna 9 marca 2019 at 20:21

  Nie jestem najlepszą czytelniczką, wchodzę rzadko, ale za to zawsze prędzej czy później wrócę – bo wiem, że za ładnymi wnętrzami, kosmetiksami i szamką stoisz ty, z krwi i kości, z poglądami, o których mówisz. Potrzebuję takiej substancji. Potrzebuję mieć w polu widzenia dzieciatą osobę, której nieobcy jest pociąg do tego, co może próżne, może nastawione na konsumpcję, czego może jedyną lub główną wartością jest estetyka – jeśli ta osoba jednocześnie nie siedzi w swojej uprzywilejowanej bańce, ślepa i głucha na to, co się wokół dzieje. Dlatego dzięki za ten post, dziękuję za życzenia, oby nam wszystkim się spełniły. Szkoda mi aż czasem, bo mam wrażenie, że pisałabyś niektóre teksty inaczej, bez pozostającego z czytelnikiem wrażenia, że potrzebujesz się z czegoś tłumaczyć, ale mogę sobie tylko wyobrażać, jakie wiadro pomyj czyha na każdą kontrowersyjną myśl. W każdym razie, gdybyś zastanawiała się nad tym, czy ktoś chce więcej mięcha, to tak – na pewno jest jedna taka osoba, haha 😉 Trzymaj się ciepło!

  • Reply Polka 10 marca 2019 at 12:14

   Bardzo Ci dziękuję! Z pewnością jest tak, że czasem kalkuluję – bo nie to, że się boję. Po prostu kalkuluję, czy mam czas i siły na jakąś gównoburzę. Czasami nie mam, zdarza się, że pewne teksty zostają tylko w mojej głowie, bo nie mam ochoty na kontrowersje i niezdrowe emocje. Ale to nie jedyny powód, dla którego nie piszę tylko takich ideowych postów – przede wszystkim dlatego, że nie zawsze są we mnie takie emocje, nie zawsze umiem je spisać – takie wpisy powstają znacznie dłużej niż tylko czas na spisanie myśli, one się układają w głowie dość długo niestety. No i jeszcze jedna rzecz – na człowieka, styl życia składają się różne sprawy – przyziemne, i te bardziej wzniosłe. Poświęcam sporo miejsca codzienności, bo to ona przecież dominuje, a ja autentycznie lubię gotować, aranżować wnętrza, odkrywać nowe produkty. Pewnie nie zawsze panuje tu równowaga pomiędzy treściami produktowymi, błahymi, a tymi o wyższej randze, ale balansowanie między nimi jest naprawdę trudne. Oraz – za takie wpisy, jak ten, nikt nie płaci, potrzebne są artykuły o rzeczach, żebym mogła stworzyć czasem inne 🙂

 • Reply annaleszc 9 marca 2019 at 21:34

  Idealnie w punkt !!!! Siła jest kobietą !!!!

 • Reply Agnieszka 10 marca 2019 at 22:35

  Pięknie napisane. I każda z nas na pewno doświadczyła któregoś z tych problemów. To najlepszy prezentownik ever! Bądźmy silne i uczmy tego nasze córki. Niestety kobietom jest cały czas trudniej. Tym bardziej musimy być dla siebie wsparciem!

 • Reply Kasia 12 marca 2019 at 21:56

  Świetne 🤘🤘🤘

 • Reply Ania 19 marca 2019 at 13:57

  Cudowny wpis! Cały prezentownik woisuję na moją wishliste!

 • Reply AGA 21 marca 2019 at 08:54

  AMEN !!!

 • Reply puch ze słów 25 marca 2019 at 14:44

  witam. niech zawsze 8 marca będzie początkiem dni kobiet które same sobie weźmiemy! jeden dzień to za mało. ja sobie będę robiła kilka takich dni w roku gdzie będę z najważniejszą kobieta sam na sam- ze sobą 🙂 jeśli zadbamy o siebie to lepiej będziemy dbać o świat. asia

 • Leave a Reply

  Serwus!

  Mrs Polka Dot

  JESTEM AGNIESZKA

  Jestem niepoprawną estetką ze słabością do pięknych przedmiotów i niestrudzoną kuchenną eksperymentatorką. Celebruję codzienność, cieszę się z małych rzeczy, dużo gadam, często się wzruszam. Uwielbiam fotografować, pisać i wymądrzać się, od ośmiu lat zajmuję się tym zawodowo.

  mój sklep

  Najnowsze posty

  przepisy