Skończył się wrzesień, a my dopiero ogarnęliśmy się z grubsza z powakacyjnego chaosu i powoli wchodzimy na dobre tory rodzinnej organizacji. Zdarzyło mi się nawet kilkukrotnie wejść na takie wyżyny dorosłości, jakich już dawno nie grali i nie – to nie to, że cztery razy byłam w biurze o ósmej. Mnie się, moi drodzy, udało zacząć znowu szykować sałatki do lunchboxów do pracy oraz domowe przekąski do śniadaniówek dziecięcych, a to wszak niemal jak dostać puchar matki roku! 🙂 Pierwsze dni szkoły i pracy minęły nam na bułkach z serem, obiadach od babci i różnych gotowcach, nie będę ściemniać. Kiedy już powoli z chaosu zaczęło się wyłaniać zwyczajne życie, a pogoda zepsuła się na tyle, że więcej siedzimy w domu, wróciłam do regularnego gotowania. Z przyjemnością odkryłam, że w warzywniakach dostępne są już, w wielkiej obfitości, wszystkie najpyszniejsze smaki jesieni, zatem zaczęło się, odpaliłam najukochańszy sezonowy repertuar: curry z dyni, faszerowane bakłażany, krem z pieczonych pomidorów i papryk, szarlotki i jabłka we wszystkich innych postaciach. Początek jesieni to dla mnie zawsze owocowo-warzywne szaleństwo, ze szczególnym uwzględnieniem jabłek właśnie, które po wakacyjnej przerwie wróciły w glorii i chwale, w mnogości kolorów i odmian.
SEZONOWE ODŻYWIANIE – CZEMU WARTO JEŚĆ JABŁKA?
Bo są pyszne i zdrowe! Wśród wielu odmian każdy znajdzie coś dla siebie – słodsze lub bardziej kwaskowate, twarde i kremowe, kruche, gruszkowe – to wyboru, do koloru. Jabłka zawierają dużo błonnika i mają niewiele kalorii, co czyni je świetną przekąską, która potrafi zdrowo nasycić, jednocześnie dobrze wpływając na trawienie. Obecność błonnika pokarmowego wpływa na pracę jelit i wspiera proces oczyszczania ich z zalegających resztek. Jabłka zawierają też dużo witaminy C, której potrzebuje nasz układ odpornościowy. Ponadto w jabłkach znajdziemy również potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz wiele innych substancji aktywnych biologicznie, które wspierają nasze zdrowie. Nie bez znaczenia obecnie jest także ich cena – kiedy codzienne zakupy kosztują coraz więcej, warto kupować te wciąż niedrogie owoce, które w dodatku mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Przygotowałam dziś dla Was kilka zarówno słodkich, jak i słonych przepisów na jabłkowe lunchboxy, czyli dania, które świetnie nadają się do tego, by zabrać je ze sobą do szkoły lub pracy.
SAŁATKA Z JABŁKIEM, KURCZAKIEM, ORZECHAMI I ŻURAWINĄ
Ten przepis można wykorzystać dwojako – jako sałatkę lub pastę kanapkową. W obu wersjach świetnie nadaje się zarówno na kolację, jak i danie do lunchboxa. To przepyszne połączenie łagodnego smaku pieczonego kurczaka i majonezu z dodatkiem słodkiej żurawiny, kwaskowatego jabłka i wyrazistej musztardy.
Składniki:
- 500 filetu z kurczaka
- 1 duże, chrupiące i soczyste jabłko (np. Ligol)
- 100 suszonej żurawiny
- 100 g orzechów włoskich
- 6 łyżek majonezu
- 3 łyżeczki musztardy
- 1/2 łyżeczki soli
- spora szczypta pieprzu
- odrobina oliwy i przypraw do pieczenia mięsa
Przygotowanie:
- piekarnik nagrzać do 200 st. (góra-dół)
- mięso umyć, posmarować oliwą, natrzeć przyprawami (mieszanką do kurczaka lub solą, pieprzem, granulowanym czosnkiem i ulubionymi ziołami), ułożyć na blasze i upiec na jasnozłoty kolor (około 15-20 minut)
- jabłko pokroić w drobną kostkę, orzechy posiekać
- przestudzony filet rwać na drobne włókna (jeśli sałatka ma służyć jako pasta do kanapek) lub pokroić w kostkę (jeśli danie będzie podawane jako sałatka), wymieszać z jabłkiem, żurawiną, orzechami, majonezem i musztardą
- doprawić do smaku solą i pieprzem
KRUCHE PIEROŻKI JABŁKOWE
Czyli mini-szarlotka na wynos, idealny smakołyk do śniadaniówki. Kruchy, nie za słodki, z dużym kawałkiem kremowego jabłka z cynamonem w środku.
Składniki (na około 25-30 sztuk):
- 500 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 żółtka
- 2 łyżki śmietany
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 cukier waniliowy
- szczypta soli
do środka:
- 3 średnie jabłka szarlotkowe (np. szara reneta, złota reneta lub antonówka)
- brązowy cukier
- cynamon (po szczypcie)
Przygotowanie:
- z mąki, żółtek, masła, cukrów, śmietany, proszku i soli zagnieść zwarte, elastyczne ciasto, uformować kulę i schłodzić ją przez ok. 30 minut w lodówce
- jabłka umyć, obrać ze skórki i pokroić w ósemki
- przygotować stolicę, miseczkę lub szklankę o średnicy ok. 10 cm do wykrawania ciasta, brązowy cukier i cynamon do posypania oraz białka do posmarowania na wierzchu
- piekarnik nagrzać do 180 st. (góra – dół)
- podzielić ciasto na 2-3 części, każdą z nich rozwałkować dość cienko, wykroić kółka, a następnie w każdym z nich umieszczać cząstkę jabłka, posypywać ją szczyptą cukru u cynamonu i zamykać pierożek, dociskając na łączeniu
- pierożki układać na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, smarować białkiem, oprószyć dodatkową szczyptą brązowego cukru i piec na złoty kolor (ok. 25 – 30 minut)
SAŁATKA Z KUSKUSU Z BROKUŁEM I JABŁKIEM
Sycąca, a jednocześnie odświeżająca, wyrazista w smaku, pełna chrupiących dodatków sałatka z jabłkiem i surowym brokułem z miodowo-musztardowym dressingiem.
Składniki:
- 200 g perłowego kuskusu (można użyć zwykłego lub drobnego makaronu)
- 1 duże, chrupiące, kwaskowate jabłko (np. Cortland lub Lobo)
- 1 nieduży brokuł
- 1 czerwona cebula
- 2 garście żurawiny
- 2 garście orzechów pekan
dressing miodowo-musztardowy:
- 4 łyżki oliwy
- 2 łyżeczki musztardy
- 2 łyżeczki miodu
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- szczypta soli
Przygotowanie:
- kuskus ugotować/zaparzyć zgodnie z przepisem na opakowaniu
- brokuła porządnie umyć i podzielić na drobniutkie różyczki
- jabłko pokroić w kosteczkę
- w dużej misce połączyć kuskus z brokułem, jabłkiem, żurawiną i pekanami
- w szklance lub słoiku połączyć wszystkie składniki dressingu, wymieszać je dokładnie i polać sałatkę sosem, wymieszać
JABŁKA Z MASŁEM ORZECHOWYM
Ostatni pomysł na przekąskę nie wymaga przepisu, ale z pewnością wart jest przypomnienia. Chrupiące, soczyste plasterki jabłek wspaniale smakują posmarowane masłem orzechowym dobrej jakości (czyli 100% orzechów). W mojej ulubionej wersji jabłko jest słodkie (np. kremowa Gala albo chrupiący Golden Delicious), a masło słonawe, z chrupiącymi kawałkami prażonych orzeszków, mhmmm! Taką przekąskę można też spakować do lunchboxa – wystarczy posmarowane masłem orzechowym plasterki jabłka złożyć jak kanapkę, by uniknąć upaćkania śniadaniówki czy rąk.
…
Wpis powstał w ramach projektu „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” – kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej w latach 2019-2021 przez FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami. Ma ona na celu zmotywowanie Europejczyków do zmiany swoich nawyków konsumpcyjnych i prowadzenia bardziej zdrowego stylu życia. Polskie jabłka są jednym z głównych promowanych w kampanii produktów. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Więcej informacji o kampanii „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu: https://www.fruitvegetableseurope.eu/pl.
Co o tym myślisz? Zobacz komentarze lub dodaj własny komentarz
Pierożki obłędnie pyszne, na ciepło i na zimno. Synek chciał od razu zjeść ich cała blachę 😀
Fajny pomysł na pastę kanapkową, na pewno spróbuję 🙂 U mnie i mąż i dzieci jedzą jabłka jak szaleni, ja ciągle się uczę…
Sałatka z Kurkusem będzie grana.. Ojj moje smaki 😀 Lubię te Twoje przepisy i historie z życia wzięte 🙂
Czytałam, czytałam, aż w końcu sama sięgnęłam po jabłko 😉
jabłka to naprawdę świetna przekąska, ja uwielbiam ligole 😉