codzienność

pierwsze i ostatnie takie nasze lato

Ciekawe, czy ona zapamięta to lato. Czy za piętnaście lat wspomni te wakacje, gdy miała pięć, mama była w ciąży i byłyśmy ciągle razem.

Jedyne pewnie w jej życiu, kiedy nie muszę pracować i mogę dać jej prawie cały swój czas. Czy zapamięta nasze wygłupy i chichoty, przedpołudnia w baseniku na balkonie, spacery, rowery, parki i plaże? Wycieczki samochodem, pierwsze takie nasze wspólne, przegadane i prześpiewane? Czy zapamięta choć niektóre z moich odpowiedzi na jej liczne i trudne pytania? Większość czasu ostatnio jesteśmy razem, czasem któraś babcia na chwilę przygarnie, żebym mogła pójść do lekarza czy złapać oddech. Ale przez pół tygodnia non stop my, ja i ona, ona i ja. Ostatnie lato ma mnie tylko dla siebie, tak bardzo chciałabym, żeby zapamiętała te tygodnie. Bardzo się staram, może za bardzo? Kombinuję i dogadzam, obmyślam atrakcje, produkuję lody. Tak, jestem zmęczona, po trzech intensywnych dniach wyczekuję już jej ojca z odsieczą, marzę, by kto inny zrobił już jutro kolację i poczytał na dobranoc. Wieczorami odpadam, zasypiamy razem, mało mam czasu na bloga czy inne przyjemności.

Może dlatego dziś piszę o niej, a nie o sobie. Może dlatego jakoś po cichutku i bez pompy obchodzę rocznicę istnienia bloga? Bo jestem dumna i cieszę się, że wciąż piszę, ale już nie tak pewna, że to zmieni moje życie. Nie tak pewna, jak tego, że jutro znowu o 6:30 obudzi mnie swoimi czułościami i trajkotaniem ta mała dziewczynka. I że znów po śniadaniu naleję jej wody do basenu, zrobię kolejną porcję lodów i pod wieczór znowu zabiorę na plażę. To teraz bliższe mi niż rozczulanie się nad tym, ilu mam czytelników. No, bez obrazy – fajnie, że jesteście, serio. Na dowód dwa przepisy na lody kwadrans przed północą – dzięki za ten ostatni rok! 🙂

Lody jogurtowe z owocami
6 sztuk

300 ml jogurtu greckiego lub bałkańskiego
1 łyżka ksylitolu* lub cukru pudru
garść malin
garść czerwonych porzeczek

Jogurt posłodzić i wymieszać, wsypać owoce, wmieszać je w jogurt, część malin lekko zgniatając. Przełożyć do foremek i zamrozić.

Lody melonowo-limonkowe z miętą
6 sztuk

1 mały melon Galia (ten okrągły, z jasną, siateczkową skórką i zielonym miąższem)
2 limonki
2 łyżeczki ksylitolu
gałązka świeżej mięty

Melona i limonki obrać i pokroić, zmiksować blenderem z listkami mięty i ksylitolem. Przełożyć do foremek i zamrozić.

*Od kiedy przeczytałam ten artykuł nasze desery, koktaile i napoje dosładzam ksylitolem, w przeciwieństwie do miodu nie zmienia smaku potraw, a lista jego zalet totalnie mnie powaliła.