Babeczki

o gościach

Zaprosiłam gości na popołudnie, upiekłam babeczki z owocami. No dobra, może przez moment kusiła mnie perspektywa, żeby kupić lody i owoce, ale mimo upału odpaliłam piekarnik.

Bo goście to już nie to co kiedyś, gdy wpadali niezapowiedziani i robiło się szybko kanapki na kolację. Dziś goście to rzecz (za) rzadka, dziś nie mamy czasu zapraszać i odwiedzać. Dziś nie do pomyślenia jest wpaść do kogoś, bo się miało po drodze, bo się miało ochotę. Dziś z dwutygodniowym wyprzedzeniem zakładamy event na fejsie, a i tak połowa zaproszonych będzie w tym czasie zagranico. Gdy byłam dzieckiem, nie mieliśmy telefonu, znajomi i rodzeństwo moich rodziców wpadali niezapowiedziani z całymi rodzinami o różnych porach dnia, czasem wywołując popłoch, ale zazwyczaj też i radość.  Nie potrzebowali komórek i internetów, żeby przyjaźnić się kilkadziesiąt lat, ani żeby zrobić sobie nalot w niedzielne popołudnie. Smutne to, jak bardzo nie do pomyślenia jest dziś dla mnie taka sytuacja. Żałuję, że tak rzadko ktoś do nas przychodzi, że ciągle wszystkim brakuje czasu, że umawiamy się tygodniami, że nikt nie zrobi mi nalotu, bo akurat był w pobliżu. Więc jak wreszcie gość w dom, to piekarnik on, że się tak świecko wyrażę.
 

Kto tu zagląda, zna moją teorię ciast bazowych. Mam ich kilka, ulubione: kruche, drożdżowe, słodkie i słone i najprostsze ucierane, które pasuje do wszystkich owoców – jogurtowe. Wychodzi z niego blacha ciasta albo 15 babeczek. Gdy masz sprawdzony przepis na dobre ciasto bazowe, możesz skończyć z nieudanymi eksperymentami i spektakularnymi klapami akurat na imieniny męża. Takie ciasto wyzwala kreatywność, jesteś pewna bazy, więc tylko zmieniasz dodatki, a efekt zawsze powala. Te babeczki są mięsiste i wilgotne i pozostają takie przez co najmniej dwa dni (dłużej nigdy nie było dane im postać).  Ciasto z wierzchu zamienia się chrupiącą skorupkę, tak, jak lubię najbardziej. Pasują do nich wszystkie owoce sezonowe, w dowolnych konfiguracjach.
Babeczki jogurtowe z owocami
(15 sztuk)
Składniki:
  • 1 mały (do 200 g) kubeczek  jogurtu naturalnego. Kubeczka po jogurcie używa się do odmierzania składników:
  • 3 kubeczki mąki
  • 2 i 1/2 kubeczka cukru
  • 1 kubeczek oleju roślinnego 
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jaja
  • 2 brzoskwinie i garść malin (lub dowolne inne owoce sezonowe)

Przygotowanie

Składniki wsyp/wlej do miski i wymieszaj na gładką masę. Przełóż do niedużej  formy i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30 minut lub do papilotek na muffiny – wówczas czas pieczenia to koło 15-20 minut. W obu przypadkach należy sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest już suche.

źródło: Kwestia Smaku