Obiady

nowa jakość życia – urządzenia, które pracują, kiedy ja odpoczywam

Życie to sztuka łączenia różnych, często wykluczających się potrzeb. Jak potrzeba posiadania nowych, wystrzałowych butów i potrzeba posiadania oszczędności. Jak potrzeba zjedzenia wielkiej porcji lodów i potrzeba schudnięcia. Jak potrzeba bycia mamą i te, które się z nią często wykluczają, potrzeby: snu, zawodowych sukcesów, bogatego życia towarzyskiego, odpoczynku.

Wciąż musimy wybierać spośród opcji, z których żadna nie jest do końca dobra. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Bo nie ma cudów – albo buty, albo oszczędzanie, albo lody, albo chudnięcie. A ja tego strasznie nie lubię i wciąż szukam sposobów, jak by tę logikę obejść. Nie ustaję w wysiłkach i produkuję lody bez cukru, poluję na przeceny, lawiruję między dziećmi, a chęcią wyspania czy rozerwania się.

Bo czasem okazuje się, że te potrzeby to wykluczają się tylko pozornie. A jak dobrze poszukać, jeśli się mocno postarać, to można być mamą i mieć zawodowe sukcesy. I choć nie znalazłam jeszcze sposobu, by jednocześnie kupować i mieć oszczędności, to udaje mi się połączyć sporo rzeczy takich, co to myślałam, że się nie uda.

Jak mieszkać blisko centrum i móc wypoczywać pod chmurką. Mieć dzieci i jednocześnie czas dla siebie. Walnąć sobie białe podłogi i nie przyrosnąć do odkurzacza. Mieszkanie mieć czyste i jednocześnie w nim odpoczywać. Jadać zdrowo i domowo, ale nie tracić połowy dnia w kuchni. Kwestia determinacji i sprytnych narzędzi.

To pierwsze wypracowałam w sobie przez lata niezgody na zgniłe kompromisy. W posiadaniu narzędzi, które umożliwiają mi praktykowanie mojego bezkompromisowego podejścia, jestem od niedawna i dziś chcę Wam o nich opowiedzieć.

roomba opinie

roomba 886

irobot roomba

iRobot Roomba 886

Marzyło mi się to cacko od jakiegoś czasu, pokładałam w nim nadzieję na połączenie pozornie wykluczających się potrzeb: czystego mieszkania i odpoczynku oraz pozornie niepasujących do siebie spraw: małych dzieci i białych podłóg. To właśnie jedno z takich narzędzi, które przynosi nam nowoczesność, które pracują za nas, pozwalając osiągnąć lepszą jakość życia. Dzięki którym można mieć popołudniową kawę i relaks z gazetą zamiast walki z brudem.

Testujemy Roombę już od kilku tygodni i mam na jej temat już sporo obserwacji. Pierwsza jest taka, że nie wiem, jak bym bez niej dała radę przez dwa tygodnie bez męża 😉 Ogarnianie podłóg to bowiem u nas głównie jego obowiązek, ja częściej gotuję, piorę i robię inne porządki. Kiedy więc zniknął pan Polkowski ze swoim solidnym odkurzaniem co drugi dzień, mogłam zarosnąć brudem albo odciąć czas dla dzieci, żeby wyrobić się z wszystkimi obowiązkami sama. Na szczęście nie musiałam wybierać żadnej z tych nędznych opcji, bo Roomba uratowała mi tyłek.

Najważniejsze cechy iRobot Roomba 886:

 • Roomba sama znajduje kurz i brud: używając technologii Dirt Detect, przy pomocy optycznych i akustycznych czujników odnajduje miejsca bardziej zabrudzone i koncentruje pracę na ich dokładnym wysprzątaniu. Nie oznacza to jednak, że znajdzie zawsze i wszystko.
 • Sprząta wzdłuż ścian mimo, że jest okrągła. Roomba dobrze radzi sobie ze stykiem podłogi i ścian czy krawędziami mebli – rzeczywiście od kiedy go mamy zniknął problem włosów i kotów kurzu, które szczególnie widoczne były w przedpokoju.
 • Roomba potrafi się poruszać w gęsto umeblowanych pomieszczeniach  – generalnie dobrze manewruje między stolikami, fotelami czy pozostawionymi na podłodze przedmiotami. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wpuszczać go np. do pokoju dzieci, kiedy są w nim rozsypane małe klocki czy inne drobiażdżki (bo zjada), a także usuwać wszystko, co może się wkręcić w kółka i szczotki. Zdarzyło się to u nas kilkukrotnie – frędzelki z dywanu, zabawki do ciągnięcia (na sznurku), tkaniny czy kable mogą zatrzymać pracę robota. Generalnie nic wielkiego się nie dzieje – Roomba po prostu wyłączy się, trzeba wyplątać sznurek czy tasiemkę ze szczotek i włączyć go ponownie.
 • Czyści podłogę pod sofą i krzesłami: niski profil pozwala Roombie czyścić pod większością mebli, gdzie ciężko sięgnąć tradycyjnym odkurzaczem.
 • Wykrywa niewidoczny gołym okiem brud: Roomba 886 używa optycznych i akustycznych czujników do wykrywania szczególnie brudnych miejsc, na których skupia swoją pracę. Faktycznie okazuje się, że w domu jest brudniej, niż się spodziewaliśmy. Zdarzało się, że Roomba włączała się automatycznie dzień po odkurzaniu manualnym i myciu podłóg (które wyglądały czysto) i kończyła operację ze zbiornikiem po brzegi wypełnionym kurzem!
 • Nie spadnie ze schodów: czujniki wysokości pozwalają Roombie uniknąć schodów i innych niebezpiecznych uskoków. Tego nie sprawdzałam osobiście, jako że schodów u nas brak.
 • Wysokowydajny filtr AeroForce: Przechwytuje 99% alergenów, pyłków i cząstek o wielkości do 10 mikronów. To zatem świetny wybór dla alergików.

robot sprzątający

irobot
Super jest to, że wiele czynności odbywa się automatycznie, zwalniając nas z myślenia o nich:
 • Roomba czyści zgodnie z harmonogramem: można ją zaprogramować żeby odkurzała każdego dnia w tygodniu. U nas włącza się sama każdego przedpołudnia, choć czasami wyłączamy ją, żeby raz w tygodniu odkurzyć tradycyjnie i umyć podłogi mopem.
 • Nie wjeżdża tam gdzie nie chcę: Wirtualna Ściana (takie dodatkowe, małe akcesorium, które ustawia się w wybranym miejscu) emituje wiązkę promieni podczerwonych, których iRobot Roomba nie przekroczy. Dzięki temu możesz ograniczyć robotowi dostęp do miejsc, w których nie chcesz żeby sprzątał (jak na przykład wspomniane pokoje dziecięce z rozsypanymi klockami albo przestrzeń, gdzie znajduje się miska z psim czy kocim jedzeniem).
 • Automatyczne dokowanie i ładowanie: Roomba po zakończonym sprzątaniu automatycznie powraca do stacji dokującej i tam ładuje się. Jedyne, co trzeba zrobić, żeby była w pełni gotowa do pracy to opróżnić pojemnik, ale i o tym nie trzeba pamiętać, ponieważ Roomba
 • Informuje o zapełnieniu pojemnika na brud: w przypadku zapełnienia pojemnika na brud, Roomba wyświetli stosowny komunikat i będzie cierpliwie czekać na opróżnienie zbiornika.

odkurzacz robot

roomba 886

irobot test

robot do sprzątania
Podsumowując, iRobot Roomba 886 to urządzenie o wielu zaletach, jednak ma też w moim odczuciu swoje wady:
 • Roomba wyraźnie ogranicza częstotliwość tradycyjnego odkurzania, przez co oszczędza nasz czas i siły, jednak nie wydaje mi się, aby mogła funkcjonować jako jedyny odkurzacz w domu, ponieważ nie wszędzie wejdzie (nie przeskoczy łóżka, nie dostanie się między kosze z zabawkami itp.). Dzięki niej odkurzamy “ręcznie” raz, a nie jak wcześniej – trzy razy w tygodniu, a główne trakty komunikacyjne i najbardziej widoczne miejsca są w międzyczasie czyste.
 • Od kiedy ją mamy, spędzamy popołudnia na odpoczynku, a weekendowe wyjścia odbywają się bez wyrzutów, że nie posprzątaliśmy – podnosimy krzesła, zbieramy zabawki i wychodzimy, a po powrocie w mieszkaniu jest czysto. iRobot zatem bez dwóch zdań ułatwia życie i pozwala na ograniczenie czasu, jaki poświęca się na porządki.
 • Roomba świetnie czyści grube dywany – są idealnie “wyczesane”, pozbawione paprochów i wyglądają bardzo świeżo, jednak zaplątuje się w cieńsze, lekkie chodniczki, nie tylko takie z frędzlami – one po prostu marszczą się od kółek. Najlepiej więc strzepać z nich brud na podłogę i odwiesić na krzesło na czas odkurzania.
 • Roomba wchodzi do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu – wjeżdża do przedpokoju, a z niego do sypialni i pokoi dziewczyn (czasami nawet zostawiam otwarte drzwi do łazienki, żeby zebrała kurz z kafli). I to jest super, lecz zdarza się, że sama zaklinowuje się w środku – wjeżdża za drzwi, a te zamykają się, uniemożliwiając jej wyjazd na zewnątrz. Jeśli jestem w domu, pomagam jej, gdyby to jednak stało się podczas naszej nieobecności, mogłaby spędzić cały czas, krążąc po dwumetrowej wolnej przestrzeni sypialni. Choć to pewnie nie jest reguła, a kwestia tego, z jaką lekkością zamykają się u nas drzwi.
 • Choć nie trzeba przestawiać mebli przed odkurzaniem, to w praktyce warto przygotować przestrzeń – podnieść krzesła, chodniczki, sprawdzić, czy jakieś drobne rzeczy nie leżą na podłodze.

roomba odkurzacz

irobot roomba

irobot

irobot roomba

robot odkurzacz

robot sprzątający

Wolnowar Crock-Pot DuraCeramic

Kolejne urządzenie, które ułatwia mi sprytne i bezbolesne ogarnianie codzienności. Nie tylko sprzątam, ale teraz także gotuję w stylu smart 😉 Przyznaję, że przed otrzymaniem go do testów byłam sceptyczna. Nie cieszyłam się z niego, jak z Roomby, bo początkowo myślałam, że to jakiś zbędny gadżet, który tylko zajmie mi miejsce na kuchennym blacie. Już po kilku obiadach ugotowanych w wolnowarze Crock-Pot wiem, że bardzo się myliłam. Moja przygoda z wolnym gotowaniem dopiero się zaczyna, wypróbowałam jego możliwości póki co na eintopfach, ale na stronie crockpot.pl i na Pintereście znalazłam już tonę inspiracji na inne potrawy. Do głowy mi nie przyszło, że w wolnowarze można przygotować nawet ciasta (podobno wychodzą mega wilgotne, tak jak lubię najbardziej)!

 O co w tym w ogóle chodzi?

Crock-Pot to wolnowar, czy urządzenie do – jak sama nazwa wskazuje – wolnego gotowania. Idea slow cooking nie jest mi oczywiście obca, wielokrotnie szykowałam wolno duszone mięsa czy dania jednogarnkowe, ale…nie aż tak wolno! Idealnie krucha pieczeń czy gulasz dusi się bowiem w tym urządzeniu nawet 8 godzin!

Zapytacie, co w tym fajnego w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani? Faktycznie, dziś raczej w cenie jest wszystko, co fast i instant niż to, na co trzeba długo czekać. Ale wolne gotowanie ma mnóstwo zalet, poza tym, wbrew pozorom, korzystanie w wolnowara bardzo ułatwia życie.

Dokładną specyfikację techniczną możecie sobie przeczytać TUTAJ, ja skupię się na subiektywnych odczuciach z korzystania z Crock-Pota.

crock-pot

crock pot

 

wolnowar

wolnowar crock pot

Wiele z Was pewnie kojarzy, że jestem wielką fanką dań jednogarnkowych. Uważam, że nie ma lepszego sposobu na sprytne gotowanie w tygodniu niż gulasze, curry, gęste zupy i wszelkie inne mięsno- warzywne eintopfy. Crock ]-Pot to właśnie idealny sprzęt do takiego gotowania – wystarczy pokroić warzywa, podsmażyć mięso, zalać wodą, bulionem czy przecierem pomidorowym, doprawić, ustawić timer i gotowe. Jego wyższość nad zwykłym garnkiem polega dla mnie przede wszystkim na dwóch rzeczach:

Gotowanie bez nadzoru z timerem

Co w praktyce oznacza, że można wszystkie składniki umieścić w wolnowarze np. przed wyjściem do pracy czy na spacer, a po powrocie cieszyć się ciepłym obiadem. Mimo że pracuję w domu, obiady jemy dość późno. Zazwyczaj mam w ciągu dnia jakieś 6-7 godzin na pracę, więc gotujemy z mężem dopiero kiedy wracamy do domu po odebraniu dzieci i pracy. W tej chwili nastawienie obiadu to dla mnie kwadrans w południe, koło 15 zazwyczaj wychodzę po dzieci, i kiedy wracamy wszyscy do domu, koło 17, gotowe, ciepłe jedzenie czeka na nas w garnku. Jemy i mamy czas dla siebie, nie tracimy już godziny na szykowanie obiadu, tylko możemy zająć się dziewczynami (które zwykle wcześniej o tej porze jęczały, znosiły klocki, zabawki i domagały się uwagi).

Także to, co czasami stwarzało kłopot w weekendy, już nie jest dla nas problemem – chodzi o przedpołudniowe wyjścia. Często po śniadaniu i jakimś drobnym ogarnięciu domu fajnie jest wyjść na spacer czy rolki i nie zawsze można zjeść coś na mieście (zarówno z przyczyn organizacyjnych typu lokalizacja czy drzemka, jak i finansowych). Mając Crock-Pota muszę tylko mieć pomysł i jakieś składniki, przed wyjściem nastawić danie, a po powrocie mam dla wygłodniałej bandy gorącą zupę czy jakieś danie z ryżu albo makaronową zapiekankę. Nawet jeśli wrócimy później, niż planowaliśmy, Crock-Pot utrzyma odpowiednią temperaturę dania, nie trzeba go będzie już podgrzewać.

Już wiem, że w najbliższy weekend przed wyjściem na hulajnogi nastawię w Crock-Pocie ryż z mlekiem, cukrem i odrobiną masła, a po powrocie ze spaceru będzie na nas czekał – ciepły i kremowy, zjemy go z truskawkami 😉

Walory smakowe i zdrowotne

Duże znaczenie ma dla mnie fakt, że podczas wolnego gotowania zachowuje się więcej substancji odżywczych z warzyw, takie dania są po prostu zdrowsze od ugotowanych tradycyjnie. Totalną rewelacją jest też to, co dzieje się z mięsem – wolno duszone mięsa są niesamowicie delikatne, rozpływają się w ustach – jeszcze nigdy nie udało mi się ugotować tak cudownej wołowiny w normalnym garnku! Przyznaję, że ustawiając Crock-Pota wypełnionego mięsem i warzywami bałam się, co zastanę w środku po 6 godzinach. Myślałam, że ziemniaki zamienią się w jakąś breję, a tu nic podobnego: wołowina i kurczak rozpadają się pod widelcem, a marchewka, papryka czy ziemniak są miękkie, lecz jędrne. To dlatego, że wolnowar gotuje warzywa wolniej niż mięso, dzięki czemu wszystkie składniki mogą osiągnąć idealną dla nich miękkość. I to jest jak dla mnie czad.

Dodatkowy bonus jest taki, że cały obiad można przyrządzić brudząc tylko jedno naczynie, co jest dla mnie jakimś totalnym hitem 😉 Ten “garnek” z powłoką ceramiczną myje się bajecznie prosto, nic nie przywiera, a resztki dania znikają momentalnie z jego gładkiej powierzchni.

Dziewczyny, jakem Polka i lubię mieć wszystko pod kontrolą, ale tak, żeby nie zwariować i mieć jeszcze czas dla siebie – naprawdę z czystym sumieniem polecam Wam taki wolnowar. Jestem pewna, że może ułatwić życie i organizację posiłków w niejednej zabieganej rodzinie.

(Nie bez znaczenia jest dla mnie też estetyka, a ta jest bardzo spoko – biały Crock-Pot ładnie wpasował się w naszą kuchnię i nie razi, gdy stoi na blacie, tak jak to czasem bywa z kuchennym AGD typu “brzydkie, ale przydatne”.)

Zobaczcie, co do tej pory zmajstrowałam w wolnowarze:

slow cooking

Śródziemnomorska potrawka z kurczaka z bakłażanem

czyli danie jednogarnkowe z warzywami i piersią kurczaka w pomidorowym sosie

Składniki:

 • 0,5 kg filetu z kurczaka
 • 1 bakłażan
 • 1 czerwona papryka
 • 4 pałeczki selera naciowego
 • 1 cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • 0,5 litra przecieru pomidorowego lub passaty
 • 1 łyżka pesto
 • po pół łyżeczki: soli, cukru, pieprzu, rozmarynu, ostrej papryki
 • olej do smażenia
 • opcjonalnie: parmezan do posypania po wierzchu, do podania: ryż, kasza lub drobny makaron (fusili, farfalle)

Przygotowanie:

 • bakłażana pokroić w kostkę, oprószyć solą i odstawić na bok
 • w tym czasie pokroić paprykę i cebulę w kostkę, a seler naciowy w plasterki
 • pierś z kurczaka pokroić na mniejsze kawałki, oprószyć solą, pieprzem i ostrą papryką, podsmażyć na oleju na złoto wraz z cebulą
 • bakłażana, paprykę, cebulę i seler umieścić na dnie garnka, dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz i rozmaryn
 • na wierzchu ułożyć kurczaka z cebulą
 • zalać passatą pomidorową (można uzupełnić odrobiną wody, żeby wszystkie składniki były przykryte płynem)
 • gotować 3-4 godziny w trybie HIGH

potrawka z kurczaka

Wolno duszona wołowina

Prawie jak Beef Bourguignon, lecz tym razem bez pieczarek. Trochę jak gulasz od razu z ziemniakami w garnku. Wciąż nie jestem pewna, jak to możliwe, ale mięso rozpada się i rozpływa w ustach, a ziemniaki i marchewka pozostają jędrne. Dodatek czosnku, cebuli i tymianku nadaje temu daniu charakteru, sprawiając, że sos jest wyjątkowo aromatyczny.

Składniki:

 • 700 g wołowiny (użyłam ładnej karkówki, z której wycięłam podczas krojenia tłuszcz i błonki)
 • ok. 10 małych ziemniaków
 • 3 marchewki
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • kilka gałązek świeżego tymianku
 • po pół łyżeczki soli i pieprzu
 • olej i mąka do smażenia
 • 0,5 l wody lub bulionu
 • pietruszka lub świeże zioła do przybrania
 • opcjonalnie: 300 g pieczarek

Przygotowanie:

 • mięso pokroić w kostkę (3-4 cm), wyciąć ewentualny tłuszcz i błonki, oprószyć solą i pieprzem, obtoczyć w mące
 • na patelni rozgrzać olej i obsmażyć wołowinę z wszystkich stron na złoto
 • ziemniaki, marchewkę i cebulę umyć i obrać
 • ziemniaki, jeśli są małe, ułożyć na dnie naczynia w całości, marchew i cebulę pokroić na mniejsze kawałki
 • dodać obrane i pokrojone ząbki czosnku, na wierzchu ułożyć posmażone mięso
 • wszystkie składniki zalać wodą/bulionem, dodać sól, pieprz i tymianek
 • dusić danie w wolnowarze przez 6-8 godzin na “dwójce” (poziom HIGH)

duszona wołowina

gulasz

wolnowar przepisy

krucha wołowina

Wpis powstał we współpracy z dystrybutorem urządzeń: iRobot Roomba  i Crock-Pot.