codzienność

najsmaczniejsze technologiczne kąski, czyli moje top 5 zastosowań tabletu dla dzieci

Mała rzecz, a tyle emocji – kto by pomyślał? Ja nie pomyślałam. Najpierw byłam zdziwiona, lecz szybko zrozumiałam, skąd te kontrowersje – otóż dlatego, że to trudne. Odnalezienie się w świecie pełnym pokus i zagrożeń, niepokojących doniesień, sprzecznych komunikatów. Sama nie raz miałam wątpliwości, wielokrotnie zastanawiałam się, co zrobić – pozwalać na słodycze czy nie, szczepić – nie szczepić? Puścić samopas na dwór, czy trzymać pod kloszem? To naturalne, że się boimy. To zrozumiałe, że się miotamy. Jakkolwiek sama nadal nie zawsze wiem, co zrobić, tak w paru kwestiach stanowisko mam ugruntowane. W sprawie słodyczy, szczepień i puszczania samopas na dwór już się nie waham. W temacie tabletów – takowoż.

Po prostu wiem, że dzieci zrobią z nim to, na co im pozwolisz. Będą używały go tak długo, na ile wyrazisz zgodę. Tablet ogłupi je, jeśli będą przy jego użyciu robić rzeczy głupie. Wzbogaci – jeśli te wartościowe. Jest pożyteczny jak lekarstwo, którego właściwa dawka służy zdrowiu, a przedawkowanie grozi tragedią. Jak samochód, który tak bardzo ułatwia nam życie, lecz gdybyśmy całkowicie zrezygnowali z chodzenia, byłoby z nami marnie. Jak czekolada, dobre wino czy pizza – jest także przyjemnością, z którą nie wolno przeholować, bo zaszkodzi.

To narzędzie, którym lepiej nauczyć dzieci posługiwać się rozsądnie, niż go zabraniać. Żeby to było możliwe – trzeba najpierw samemu je poznać. To jednak wymaga wysiłku. To trochę trudniejsze niż każda ze skrajności – zarówno pójście na łatwiznę i niekontrolowane korzystanie dla zabicia czasu, ale i trudniejsze niż zabranianie. Wierzę, że warto odrobić pracę domową i wgryźć się w temat. Żeby oswoić dzieci z tabletem, trzeba najpierw samemu przestać się bać.

Bo nie da się cofnąć czasu, wypierać mobilnych technologii ze świadomości, udawać przed dziećmi, że nie istnieją. Uważam, że zabranianie im dostępu do nich to trochę tak, jakby liczyć, że jeśli nie będziemy rozmawiali o seksie, to może nigdy się nie dowiedzą, co to takiego.

Ja wolę moim córkom sama wytłumaczyć, czym jest seks, zanim zrobią to koleżanki z klasy. Wolę powiedzieć im, kiedy jest wspaniały i jak sprawić, żeby był bezpieczny. Wolę dać im kawałek czekolady, zabrać od czasu do czasu na pizzę, tłumacząc, dlaczego to coś, co smakujemy z umiarem. Wolę pokazać im świat jako miejsce pełne możliwości i nauczyć je z nich czerpać. Wolę opowiedzieć o zagrożeniach, wierząc, że posłuchają. Chcę dawać im smakować życie, podsuwać najsmaczniejsze kąski, oświetlać drogę i wskazywać właściwy kierunek.

Dlatego wgryzłam się w temat, odrobiłam pracę domową i podsuwam dziewczynom najsmaczniejsze technologiczne kąski, by smakowały ich z umiarem. Zobaczcie, ile świetnych rzeczy dla dzieci powstaje i korzystajcie z nich mądrze. Jeśli jeszcze nie macie na czym – koniecznie czytajcie do końca 😉

tablet dla dzieci

gry dla dzieci

aplikacje dla dzieci

MOJE TOP 5 ZASTOSOWAŃ TABLETU DLA DZIECI

1. CZYTANIE E-BOOKÓW

Jeszcze parę miesięcy temu uważałam, że to nie dla mnie, że bez papieru ani rusz. Jest coś fajnego w tym sentymencie i nadal kupuję tradycyjne książki, ale cieszę się, że odczarowałam te elektroniczne. Nauczyłam się kupować, pobierać i czytać, a wraz ze mną nasze dziewczyny. Okazuje się, że nawet na tablecie można to robić z powodzeniem, nie trzeba od razu kupować specjalnych czytników. Nie dla każdego będzie to na tyle przyjemne, żeby mogło zastąpić papierowe książki, ale na pewno wystarczająco wygodne, żeby korzystać z tego rozwiązania od czasu do czasu. Zresztą mam wrażenie, że dla naszych dzieci ekran tabletu jest znacznie bardziej naturalny i intuicyjny, większość nie powinna mieć problemu z zaakceptowaniem tej formy czytania. E-booki na tablecie są świetne na wakacjach – zarówno w podróży samolotem czy pociągiem, jak i na miejscu, do poduszki. Bardzo przydatne są też do czytania lektur szkolnych – kiedy zabraknie egzemplarzy w szkolnej bibliotece, łatwiej i taniej jest kupić e-book. To opcja głównie dla starszych dzieci, raczej jako uzupełnienie kontaktu z tradycyjną książką, ale za to jaka przydatna!

To bardzo proste – po kupieniu e-booka wystarczy pobrać go na tablet, a następnie zainstalować dowolną z wielu darmowych aplikacji do czytania e-booków. Bardzo fajnie się to sprawdza na naszym Huawei MediaPad M5.

Bardzo dobre są m.in.: Moon+ Reader, eReader Prestigio, FBReader, Aldiko Book Reader.

e-booki dla dzieci

e-book dla dzieci

łopianowe pole

2. APLIKACJE ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

W czasach, kiedy muzykę czy grafikę tworzy się na zaawansowanych programach komputerowych, gitara i pędzel nie są jedynymi narzędziami do tworzenia. Ciekawym urozmaiceniem dla młodych artystów mogą być aplikacje do rysowania, tworzenia kolaży, projektowania ubrań, kolorowania, komponowania utworów, a nawet tworzenia własnych filmów i książek. Wybór narzędzi jest bardzo duży, od prostych aplikacji rysunkowych dla najmłodszych, po te dla bardziej wymagających starszaków. U nas na tapecie są przede wszystkim te związane z plastyką, choć i parę muzycznych się przewinęło dla urozmaicenia.

Polecam: Toontastic, Tip Tap Tune, Stop Motion Studio, Draw Glow, Mussila, Studio Music – garage band, Jelly Band, PaperDraw, Doodle Drawing, Drawing Pad

Wszystkie te aplikacje dostępne są na system Android, na jakim pracuje Huawei MediaPad M5.

aplikacje do rysowania

aplikacje muzyczne

aplikacje dla dzieci

3. APLIKACJE EDUKACYJNE

Mam wrażenie, że kiedy dzieci proszą o tablet, wcale nie chodzi im o same bajki. One po prostu nie wiedzą, co jeszcze oprócz tego mogłyby robić. Czują tylko, że mają ochotę na trochę zabawy i stymulacji kolorowymi obrazkami. Nasza w tym głowa, żeby zaspokoić tę potrzebę mądrze. Większości młodszych dzieciaków można z powodzeniem zaproponować aplikacje, które uczą przez zabawę. Wiele z nich jest naprawdę estetyczna, wciągająca i atrakcyjna niczym kreskówka, a przy okazji pomagają przyswajać literki, angielskie słówka, poszerzają wiedzę o przyrodzie, kosmosie…co tylko dusza zapragnie. Hania ma w przedszkolu sporo godzin angielskiego i w ostatnim czasie zauważyliśmy u niej zwiększone zainteresowanie tematem – podśpiewuje piosenki, pomrukuje wyliczanki, co tylko potrafi, nazywa po angielsku i ma wielką frajdę z tej wiedzy. Chętnie korzysta z aplikacji, w których może utrwalać nazwy zwierząt, kolory, proste słówka, alfabet czy usłyszane na zajęciach piosenki, lubi też puzzle i pisanie literek. Dla Zosi na tablecie mamy bardziej zaawansowane aplikacje do nauki angielskiego i trenowania umysłu – łamigłówki, zabawy logiczne i pamięciowe.

Polecam dla maluchów: Aniscience, Educational Kids Puzzles, Brain Gym, English for Kids, Pili Pop English, Poptropica English, Endless ABC, Spot it
dla uczniów: Duolingo, Lumocity, Brainilis – Brain Games, Train Your Brain, Kahoot!, Multiplying Panda, Squla

aplikacja do nauki angielskiego

alfabet angielski na tablet

dziecko i tablet

gry edukacyjne

aplikacja o zwierzętach

aplikacja matematyczna aplikacja do angielskiego dla dzieci

4. GRY

Bardzo uważam na to, w co grają dziewczyny, każde pobranie nowej aplikacji czy gry wymaga u nas odcisku maminego palca. Gry są chyba owiane najgorszą sławą – obwiniane za rozwój agresji czy uzależnianie dzieci, dlatego tu działam szczególnie ostrożnie. Wierzę jednak, że ta zabawa nie musi być całkowicie bezwartościowa, a pozornie stricte rozrywkowe gry także ćwiczą różne umiejętności, takie jak: zręczność, refleks, motoryka, logiczne i analityczne myślenie. Nie bez znaczenia jest dla mnie estetyka gier, widzę, że wyczulone oko procentuje – przeglądając Google Play zwykle zatrzymujemy z Zosią wzrok na tych samych, szczególnie ładnych ikonkach 😉 A znaleźć można prawdziwe perełki! Oprócz oryginalnej grafiki, zwracam także uwagę na dźwięki – szukam delikatnych, przyjemnych dla ucha. Bez problemu znajduję dla dziewczyn gry pożyteczne, albo przynajmniej ładne, wesołe i pozytywne, jeśli już zamiast matematyki wyższej, ich celem jest ugotowanie obiadu.

Polecam: Thinkrolls Kings & Queens, Lost Journey, Toca Kitchen, Toca Boo, Masha and the Bear Educational Games, My Amazing Body, The Walking Pet, Fast like a Fox, Microtrip

gry dla dzieci

ładna gra dla dzieci

grafika dla dzieci

gra zręcznościowa

5. ROZRYWKA – FILMY I MUZYKA

Zabawa tabletem nie musi ogłupiać! Rozrywka to nie tylko bajki – to pozytywne seriale, klasyka baśni, filmy przyrodnicze, telewizyjne produkcje kulinarne, muzyka. Tradycją w naszym domu stały się piątkowe wieczory filmowe, kiedy to wspólnie wybieramy rodzinny film i rozsiadamy się na kanapie z michą popcornu. Zawsze puszczamy je z tabletu, przerzucamy tylko na telewizor, żeby móc oglądać razem. Idealnym rozwiązaniem są aplikacje z comiesięcznym, niewysokim abonamentem, które dają nam dostęp do setek legalnych filmów i seriali. W ten sam sposób słuchamy muzyki – każde z nas (z wyjątkiem Hani), ma tam swoje konto, na którym tworzymy playlisty, słuchamy tak w domu (wykorzystując głośnik na Bluetooth), w samochodzie, a nawet na pikniku czy grillu. To dla mnie wielka frajda, kiedy widzę, jak zarażamy dzieci ulubionymi dźwiękami, gdy słyszę, jak znają na pamięć teksty, śpiewają w aucie czy domagają się kawałków, które sami uwielbiamy. Pewnie można znaleźć bardziej profesjonalne urządzenia do słuchania muzyki, ale bardzo lubię mieć wszystko w jednym – na tym samym urządzeniu książki, muzykę, seriale i różne aplikacje. Świetna jest ta mobilność i możliwość puszczania muzyki z internetu – dzięki temu Zośka może włączyć sobie wybraną playlistę podczas zabawy w pokoju czy na tarasie, bez konieczności wyposażania jej w sprzęt grający. Dzięki wysokiej jakości czterem głośnikom, w jakie wyposażony jest Huawei MediaPad M5, można na nim słuchać muzyki nawet bez dodatkowego głośnika.

Polecam:
Netflix – tu szczególnie: seria BBC – Afryka, Anne with an A, The Guardian Brothers, Madagascar, Seria Niefortunnych Zdarzeń, Matylda, Małolaty u Taty, Małe Królestwo Bena i Holly, Vaiana, Bottersnikes & Gumbles
HBO GO – tu szczególnie: Bajeczki Maszy, Masza i Niedźwiedź, Miś Muki, Muppety, Toy Story, Dr Dolittle, Wallace i Gromit, Merida Waleczna, Pies i Kot
Spotify – nie każdy dzieciak pewnie pokocha Marię Peszek, Kabaret Starszych Panów czy Organka, jak moje, więc tu po prostu polecam eksplorować, szukając swoich dźwięków.

tablet huawei

*** KONKURS ***

Dziś mam dla Was kolejną gratkę! Wraz z marką Huawei, producentem tabletu Huawei MediaPad M5 10 LTE, mamy do oddania jedno takie urządzenie. Aby wziąć udział w konkursie, w komentarzu do tego wykonać następujące zadanie:

MOJE 5 RAD – PODZIEL SIĘ PIĘCIOMA WSKAZÓWKAMI, JAK ODPOWIEDZIALNIE WYKORZYSTYWAĆ TABLET W EDUKACJI I ROZWOJU DZIECI, ABY STANOWIŁ SZANSĘ, A NIE ZAGROŻENIE.

Proszę, aby Wasze wypowiedzi były zwięzłe, maksymalnie do 1000 znaków 😉 Na zgłoszenia czekam do 31-go maja, do północy. Wyniki opublikuję w poniedziałek, 4-go czerwca, w kolejnym wpisie.

REGULAMIN KONKURSU