felietony

najczulsze struny

Od lat już zastanawiam się, co takiego jest w tych Świętach, że porusza w nas najczulsze struny.

Skąd biorą się w nas te wszystkie tęsknoty i wzruszenia? Skąd ta potrzeba bycia razem, która demaskuje naszą codzienną samotność? Skąd ten patos, który wisi w powietrzu już od połowy grudnia i dodaje dramatyzmu prozaicznym sytuacjom? Czemu w Swięta wszystko tak rozczula i wzrusza – pomarszczona dłoń dziadka, oczy dziecka, widok bezdomnego, płatki śniegu szybujące pomału z nieba. Dlaczego w Święta bardziej tęsknimy i mocniej kochamy?
Co tak wyjątkowego jest w tych dniach, że oddajemy się temu szaleństwu? Że kolejki, kredyty, zarwane noce? Że pędzimy z drugiego końca świata, żeby przeżyć razem te parę godzin? Jak to się dzieje, że zwykłe zapachy – sosnowych gałązek, piernika, czy nawet smrody – gotowanej kapusty czy bulionu na rybich łbach rozmiękczają nam serca jak mało co?
Są ludzie, dla których świąteczne smaki, rytuały i artefakty to świętość, niektórzy od dwudziestu lat wieszają na choince te same bombki i nie ważą się zbezcześcić przepisu na pierogi żadnym nowatorskim składnikiem. Szanuję to, ja też mam swój nienaruszalny zestaw bożonarodzeniowych zwyczajów, jest ich jednak stosunkowo niewiele. U mnie choinka co roku wygląda nieco inaczej, jakaś nowa dekoracja znajdzie miejsce w mieszkaniu, nie ma też Świąt bez nowych smaków. W skandynawskim minimalizmie, w czarno-białej aurze doświadczam tych samych tęsknot i wzruszeń, co jako dziecko wieszające na choince włos anielski i słomkowe serduszka. Nie jestem przywiązana do czerwieni i złota, które królowały na choince w moim rodzinnym domu. I bez nich jest w tych Świętach tyle niezrozumiałej magii, która porusza we mnie najczulsze struny.
źródło: Pinterest
Zrobiłam przegląd moich ulubionych sklepów internetowych i wybrałam najpiękniejsze skandynawskie dekoracje. Warto teraz kupić ozdoby, w niektórych sklepach ten świąteczny asortyment jest już wyprzedawany – w Amazing Decor jest – 25% na dział Boże Narodzenie, w Livebeautifully taniej kupicie m.in. metalowe domki, zawieszki i świąteczne poduszki, w Sweet Village ozdoby bożonarodzeniowe są przecenione nawet o 25%, Scandiloft daje zniżkę 30% na dział “Świąteczne”.
 1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 9
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 //
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 //