mieszkanie na Żoliborzu
wnętrza

mój ulubiony adres w warszawie – mieszkanie w stylu skandynawskim z domieszką retro i boho

Jest jedno takie mieszkanie, oprócz mojego własnego, w którym czuję się jak w domu. Mieści się na warszawskim Żoliborzu, i ma klimat, jaki kocham najbardziej. Biało-drewniana baza tworzy spokojne tło dla dziesiątków roślin, plakatów, obrazków, półeczek, lusterek, pudełek, figurek i bibelotów. Bo mieszka w nim moja bratnia dusza, moja siostra we wnętrzarskim bziku, wytrawna poszukiwaczka domowych skarbów, zbieraczka skorup, szurnięta plant lady z radarem na retro smaczki, boho dodatki i inne designerskie artefakty, którymi zapełnia swoje mieszkanie z niezwykłym wyczuciem i gracją.

Poznajcie Olę – panią socjolog, menadżer w HR-ach, mamę dwóch chłopców, pożeraczkę książek, feministkę, kolekcjonerkę roślin domowych, moją osobistą przyjaciółkę od niemal dwudziestu lat. Od dwóch dekad – kobietę, z którą mam niemal identyczne poglądy, poczucie humoru i gust – od muzyki, przez ciuchy, buty, biżuterię, ilustracje dla dzieci, wege jedzenie, po lakiery do paznokci, obuwie damskie i skandynawskie meble. Nasze mieszkania są podobne, wiem, i dobrze mi z tym. Są podobne, jak my jesteśmy do siebie podobne w naszym zamiłowaniu do Ingeli Arrhenius i Darii Solak, retro printów, azjatyckiego żarcia, szafek ze sklejki, delikatnych bransoletek, prostych sukienek, białego wina, industrialnych lamp czy kolorowych pudełek z guziczkiem. Podsyłamy sobie zajawki i znaleziska, obdarowujemy się nimi na wszelkie możliwe okazje, a podczas nielicznych wspólnych zakupowych eskapad, znajdujemy sobie nawzajem kiecki i wzdychamy do tych samych rzeczy.

Bo znamy się jak łyse konie i naturalnie wykracza to poza obszar próżnych przyjemności. Nasza znajomość to dużo więcej niż wspólne zakupy i ploteczki o wyprzedażach, ale dziś nie o przyjaźni i ocieraniu sobie łez. Dziś o smaku, guście, pięknych przedmiotach i klimatycznych wnętrzach. Zapraszamy na Żoliborz!

biała kuchnia z drewnem
biel i drewno
EKLEKTYCZNE MIESZKANIE ZA ŻOLIBORZU

Mieszkanie Oli mieści się w dziesięcioletnim bloku i ma trzy pokoje, łazienkę i garderobę na ponad dziewięćdziesięciu metrach kwadratowych. Wchodzi się tu przez mały przedpokój niemal wprost do serca domu – dużego salonu z otwartą kuchnią i wyjściem do ogródka. Zostało zaprojektowane samodzielnie, bez pomocy architekta, a podstawowe wyposażenie jest z właścicielami od początku, czyli dziewięć lat. Od tego czasu zmieniło się niewiele, jeśli chodzi o układ czy najważniejsze meble – biała kuchnia Ikea z wyspą, szara sofa, stół marki Vox z krzesłami Paged Meble, biała biblioteczka na wymiar czy oświetlenie – są tutaj od początku. To mieszkanie ewoluuje podobnie do naszego – jego skandynawska baza z biegiem lat wypełnia się roślinami, plakatami, akcesoriami retro i gadżetami boho, które sprawiają, że wnętrza są eklektyczne oraz odzwierciedlają osobowość i zainteresowania mieszkańców.

biała kuchnia ikea
mieszkanie na Żoliborzu
JUNGALOW – ROŚLINNA SZAJBA

Ola to roślinkowy zboczeniec, jej szajba jest znacznie bardziej zaawansowana niż moja, ta kobieta to chodząca encyklopedia roślin doniczkowych! Zna wszystkie z nazwy, poluje na nie w internecie (najczęściej na zielony-parapet.pl) i stacjonarnie – w marketach budowlanych, kwiaciarniach, a nawet w dyskontach. Podczas mojej ostatniej wizyty naliczyłam u niej ponad sześćdziesiąt doniczek (sic!) – od maleńkich kaktusów czy sukulentów, przez różne średnie okazy odmian vintage (pieniążki, begonie, alokazje) po gigantyczne monstery i fikusy. Totalna dżungla, przepięknie skomponowana na półkach w ceramicznych doniczkach i koszykach, w wiszących makramach, wypełniająca wolne przestrzenie podłogi w rogach pokoi i nadająca mieszkaniu boski jungalow style.

styl jungalow
mieszkanie w stylu boho
DODATKI W STYLU RETRO I BOHO

Oprócz roślin, przytulnego i eklektycznego charakteru wnętrzom, urządzonym głównie w sklepach popularnych marek (Ikea czy Vox, wyjątkiem jest szafka rtv od Wood Republic i witryna z Woodszczęścia) nadają dodatki w stylu retro i boho. Ola poluje na nie zarówno w niedrogich sieciówkach jak H&M Home czy Flying Tiger, sklepach skandynawskich (np. Madam Stolz z moremadam.pl), ale często też poszukuje oryginalnych grafik, doniczek czy drobiazgów na warszawskich targach jak Targi Rzeczy Ładnych lub na ul.Mysiej. Wiele przedmiotów – naczyń, figurek, durnostojek – to także pamiątki z podróży do Azji, europejskich stolic czy Maroko (dywan).

galeria ścienna
rośliny doniczkowe
dodatki w stylu boho
rośliny w mieszkaniu
PLAKATY I GRAFIKI

Ola kocha piękne plakaty i grafiki, większość jej zdobyczy to place Sabiny Samulskiej, Darii Solak i Aleksandry Morawiak, połączone z anonimowymi typografiami czy randomowymi, ładnymi kartkami. Pozostałe ulubione sklepy: Pan Lis, Loach Store.

plakaty i grafiki
styl retro

Oprócz salonu z kuchnią, w mieszkaniu Oli jest jeszcze sypialnia i pokój chłopaków: 10-letniego Antka i 5-letniego Ignasia. I tu także biel, drewno, rośliny, ilustracje, książki, boho, eklektyczny miks popularnych marek z rodzimymi, masa uroczych, klimatycznych drobiazgów.

bibilioteczka zabudowa
mieszkanie w stylu skandynawskim
zabudowa regały
rośliny domowe

Jeśli macie konkretne pytania o sprzęty czy akcesoria, zadawajcie je w komentarzach, postaramy się z Olą wszystko wyjaśnić 🙂

Chcecie więcej takich inspiracji wnętrzarskich?