wnętrza

łazienka w stylu skandynawskim (a nawet dwie)

Człowiek to się jednak czasem uczy na błędach. Po siedmiu latach w ciemnej, niefunkcjonalnej norze, jaką jest nasza obecna łazienka, wiem, że nowe będą jej zaprzeczeniem. Kiedy urządzałam aktualne mieszkanie, brzydziłam się nowoczesnością. Miałam wkręt na retro, vintage i shabby, który całkowicie odebrał mi rozum, dziwne, że nie zrezygnowałam w ogóle z łazienkowych osiągnięć cywilizacji, jak wanna czy water closet i nie zdecydowałam się na balię i nocnik. Wywalczyłam z mężem irracjonalnie drogą wannę wolnostojącą na lwich nogach, do tego retro baterie, dodatki i pałacowy żyrandol. Z pewną taką nieśmiałością muszę się Wam przyznać, że w swym obrzydzeniu do nowoczesności i wszystkiego, co zimne, postanowiłam, że na podłodze położymy panele – takie same, jak w całym mieszkaniu. Wprawdzie o zwiększonej odporności na wilgoć, ale nadal – panele w łazience, brawo ja! Po siedmiu latach niechlapania na podłogę, niedostrzegania szczegółów własnej facjaty czy fryzury w lustrze, wszystko, o czym marzę, to jasność, światłość, nowoczesność i funkcjonalność. Liczę się z tym, że w tym świetle mogę się trochę przestraszyć na swój widok, ale wolę najgorszą prawdę od tej ciemnicy.

W nowym mieszkaniu mamy dwie łazienki, przypomnę rozkład tej części mieszkania (po przebudowie), żebyście wiedzieli, o czym mówię:

lazienki

rzut autorstwa dewelopera, budującego nasze Wolne Miasto

“DUŻA” ŁAZIENKA (KĄPIELOWA)

Duża to niewłaściwe określenie, bo te 4,76 to nie jest powalający metraż – jest większa od drugiej po prostu. Oryginalnie deweloper przewidział w niej miejsce na wannę, toaletę i pralkę – trochę dużo jak na niecałe 5 m2, biorąc pod uwagę, że muszą się w niej przecież jeszcze zmieścić: umywalka, meble do przechowywania, wieszaki, kosz na brudne ubrania. Najważniejsze było dla nas, żeby znalazły się w niej: wanna z prysznicem (takim z dużą, okrągłą deszczownicą) i szklanym parawanem, a po drugiej stronie (vis a vis wejścia) – zabudowa. Wymarzyłam sobie tak: szeroki blat z podwójną umywalką, a pod nim białe, proste, mocowane do ściany szuflady. Bez wysokich mebli, za to z dużym, dobrze oświetlonym lustrem (halogeny w podwieszanym suficie nad i dwa kinkiety po bokach lustra). I to jest w zasadzie wszystko, co się zmieści. Między innymi za Waszą namową, długo rozważaliśmy, czy w przestrzeni między wanną a zabudową zostawić przewidziany w tym miejscu kibelek, ale ostatecznie uznaliśmy, że nie potrzebujemy dwóch. Satysfakcjonuje nas rozdzielenie funkcji toalety i łazienki kąpielowej, a tę wąską przestrzeń koło wanny wolimy przeznaczyć na ławkę dla dzieci i wieszaki – gdybyśmy zdecydowali się na tę ubikację nie byłoby gdzie stworzyć przestrzeni na ręczniki, a szuflady w zabudowie pod umywalką nie otwierałyby się w tym miejscu. Generalnie układ i kolorystyka najbardziej przypomina tę z tego zdjęcia (tylko niestety brakuje okna i nasza jest sporo mniejsza) :

c0cbab7fe586cac6fc17e03fe76da8a1

źródło

Inspirowały nas takie proste, skandynawsko – nowoczesne klimaty, więc zdecydowaliśmy się na białe, płaskie kafelki (Fabresa Plaqueta Blanco) z ciemną fugą po sam sufit i czarne heksagony (Equipe Hexatile Negro) na podłogę.

601e2cf222cce2e8fff09219493b95dc

źródło

8f62708ec2bf84c8ec636f24e094312c

źródło

155f3d75b1eeb838adaac9d7848c87be

źródło

WYPOSAŻENIE

lazienka2

1 – zestaw prysznicowy – OBI

2 – kinkiet Loft Metal Wall – kolorowekable.pl

3 – lustro mocowane do ściany

4 – wieszak na ręczniki – Jysk

5 – koszyk druciany pod prysznic – Ikea

6 – olejek pod prysznic – H&M

7 – podwójna umywalka – Leroy Merlin

8 – kosz druciany – H&M Home

9 – ławka łazienkowa ze schowkiem – Ikea

MAŁA ŁAZIENKA

Tu z kolei architekci przewidzieli oprócz toalety także prysznic. Ten zamontujemy nad wanną, a w zaoszczędzonej przestrzeni wymyśliłam sobie zabudowę z pralnią. Cały fragment na lewo od drzwi zabudujemy prostymi, białymi szafkami na wymiar. W jednej z dolnych będzie pralka, nad nią zaplanowałam miejsce i gniazdko na suszarkę. To moje marzenie – pozbyć się z chałupy widoku suszącego się prania, nie musieć go rozwieszać, a nawet prasować. Jeszcze nie wiem, czy będziemy w stanie kupić ją od razu, ale myślę, że pojawi się u nas przy najbliższym zastrzyku kasy. Pozostałe szafki przeznaczę na brudownik, ręczniki, chemię łazienkową, zapasy papieru itp. Nie znalazłam niczego podobnego do naszej przyszłej zabudowy, zdjęcie poniżej jest najbliższe, tyle, że u nas całość będzie podzielona pionowo i poziomo, tworząc układ sześciu szafek, wypełniających całą przestrzeń do sufitu i od ściany do ściany.

 f74f6008e7650abfa0cb6e90863c6808

źródło

przechowywanie-w-lazience-15-3

źródło

Wnęki umywalkowej postanowiliśmy tutaj nie zabudowywać szafkami, żeby zostało tam trochę powietrza oraz, żeby powstał kącik ciut inny niż w dużej łazience. Tu blat będzie czarny, osadzony na czarnym stelażu z profili (zamawiamy na wymiar u ślusarza). Do tego, jak w inspiracjach, okrągłe lustro w czarnej ramie. Idealne, na skórzanym pasku, dorwałam jakiś czas temu na Westwing. I wszystko byłoby cudownie, gdyby nie jeden zonk – mianowicie nie przemierzyliśmy dobrze styku ubikacji z blatem pod umywalkę i okazało się, że nie będzie dojścia do umywalki, jeśli ulokujemy ją centralnie (zauważyliśmy to dopiero, gdy ekipa zabudowała geberit i zdaliśmy sobie sprawę, jak blisko drzwi i umywalki będzie sięgać miska). Dla mnie – miłośniczki symetrii – konieczność zamontowania jej (oraz lustra) z prawej strony blatu to spory problem i wciąż nie mogę się z tym pogodzić. Trochę żałuję, że nie będziemy też mieć tu industrialnego kinkietu, ale z powodu wystającego kanału wentylacyjnego, zdecydowaliśmy się na fragment podwieszanego sufitu z halogenami nad umywalką. Niedosyt czarnych kloszy zrekompensuję sobie na suficie 😉 Przy planowaniu toalety inspirowały nas takie aranżacje:

aefee13125b784ac69e44edb0edd2d78

źródło

93c4ed66ff125abbc980324420c2bfd7

źródło

cba212eed69977e8935c472cccd2a0d6

źródło

13380aed49ee429e48a3127db2615c9e

źródło

WYPOSAŻENIE

lazienka1

1 – lustro – Westwing

2 – reflektory sufitowe – kolorowekable.pl

3 – dozownik do mydła – H&M Home

4 – mydło w płynie – H&M

5 – umywalka – OBI

6 – miska wc z deską – lazienkaplus.pl

7 – worek na pranie – H&M Home

 

A na razie jest tak 🙂

TOALETA

1

2

7

ŁAZIENKA “DUŻA” (KĄPIELOWA)

3

4

5

8

6

Nasze mieszkanie urządzamy na gdańskim osiedlu Wolne Miasto.