dzieciaki, rozkminy

po co komu dzieci?

Po co komu dzieci? Lista powodów, dla których nie przestaje mnie zadziwiać, że ludzie bogatego Zachodu mimo wszystko nie przestają się rozmnażać jest długa. Dzieci zabierają nam wolność (rozumianą jako egoistyczna swoboda robienia tego, co, gdzie i kiedy się chce), przesuwają nasze potrzeby na drugi plan, wywracają życie do góry nogami. Przynajmniej na jakiś czas odbierają lub bardzo ograniczają możliwość nocnego szwendania się po knajpach, spontanicznych podróży, systematyzują i podporządkowują życie swojemu rytmowi, ujmując mu jednak szczyptę szaleństwa. To czasem boli, tak jak boli skok na brzuch w niedzielę o 5 rano i towarzyszące mu głośne nawoływania do zabawy. Dzieci robią kupę (czasami dużo kupy), płaczą, wrzeszczą, brudzą, niszczą – niektóre częściej, inne rzadziej, zgadza się, ale wszystkie przynajmniej od czasu do czasu płaczą, wrzeszczą i niszczą, a już z pewnością wszystkie robią kupę. Dzieci trzeba karmić, myć, przebierać, zabawiać, opatrywać im rany, bawić się…mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Podsumuję tylko: dzieci to naprawdę niezłe zamieszanie, masa obowiązków, małe, rozbiegane pępki świata, wokół których wszystko zaczyna się kręcić wraz z ich bolesnym przyjściem na świat.
To przyjście to materiał na osobną historię, każda z nas, matek, nosi w sobie mniejszy lub większy koszmarek związany z przeciskaniem się tego stworzenia rozmiaru arbuza przez otwór wielkości cytryny. Nie będę tu robić z siebie cierpiętnicy, bo w końcu wszystkie matki przez to przechodzą, powiem tylko tyle: to jak śmierć i odrodzenie. Fizycznie – bo rzeczywiście wiele kobiet czuje podczas porodu, że śmierć jest blisko (ze mną włącznie), by potem odrodzić się ze spuchniętą, różową kluską u boku, do której ktoś zapomniał dołączyć instrukcję obsługi. By odrodzić się w nowym ciele, krwią i mlekiem płynącym, ze smutno pustym brzuchem, w którym przed chwilą siedziało jeszcze to dziecko, niczym larwa w przyciasnym kokonie. Śmierć i odrodzenie odbywają się też, a może przede wszystkim, w wymiarze emocjonalnym i psychologicznym. Kimkolwiek byłaś i cokolwiek robiłaś przed ciążą – już nigdy nie będziesz tą samą kobietą, teraz już ZAWSZE będziesz (przede wszystkim lub między innymi) MATKĄ. To spory gwałt na tożsamości, uważam. No niby masz te 9 miesięcy, żeby to tego przywyknąć, ale i tak czujesz się jak inny człowiek. Trochę rozumiem ludzi po drastycznych operacjach plastycznych – ja też gapiłam się w lustro i pytałam “kim jesteś, kobieto?”, oglądałam stare zdjęcia jak pacjent z amnezją, któremu rodzina stara się przywołać wspomnienia, w głębi duszy pytając “to naprawdę ja?”. Proces odrodzenia to ponowne składanie wszystkich elementów tożsamości do kupy, jak układanie puzzli, których wydaje się, że jest jakoś za dużo, ale z czasem dla każdego znajduje się miejsce w układance.
Ale wracając do tematu: po co komu dzieci? Śpieszę odpowiedzieć, że mimo, że to niezły bajzel, dzieci służą do: znajdowania biedronek, wąchania, rysowania taty z cyckami, głaskania, zadawania trudnych pytań, noszenia na rękach, chichrania, całowania,  przyłażenia w środku nocy, przytulania, gilgotek, zbierania kwiatów i badyli, gadania głupot, przyjemne są podczas wspólnej kąpieli, miło się z nimi zagniata ciasto, zbiega z górki na pazurki, jeździ wózkiem po wielkim sklepie, zrywa poziomki. Dzieci są do kochania.
Posiadanie dziecka, jak wszystko w życiu, ma jasną i mroczną stronę. Ponieważ dzieci wrzeszczące i  wkurzone, te wszystkie kupy i bajzle są niefotogeniczne, popatrzcie sobie na tę niereprezentatywną dla wszystkich odcieni rodzicielstwa próbkę. Założę się, że kto nie ma dziecka – to zachce, kto ma jedno-zachce dwoje itd. Przyznać się:)

source: pinterest.com

Next Post

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Avatar
  Reply art attack {be inspired} 7 sierpnia 2013 at 22:16

  Orety! Zapowiadało się ostro, ale byłam pewna że w końcu trafię na “mimo że” 🙂 Jeszcze dziecka nie mam, ale powiem szczerze: zawsze było i zawsze będzie to moje największe marzenie 🙂

  http://www.youtube.com/watch?v=7Onzvk_6Jg4 – znasz? 🙂 <3

 • Avatar
  Reply Polka Dot 8 sierpnia 2013 at 09:12

  o, proszę bardzo na temat piosenka, nie znałam tego. Wiadomo, musiałoby być “ale”, nic nie jest czarno-białe, budowałam tylko napięcie:)

 • Avatar
  Reply Magda 9 lutego 2016 at 14:21

  Niestety, wcale mnie ten artykuł ani zdjęcia nie zachęciły do posiadania dzieci…Z całej treści zapamiętałam tylko: bałagan i egoizm…Jak można pisać, że chęć bycia wolnym, bez większych zobowiązań to egoizm??!! Każdy żyje tak jak chce i wcale nie oznacza to, że jest egoistą…

 • Avatar
  Reply kin 10 marca 2016 at 10:31

  A w życiu. Mam jedno i to był błąd. Nie chce więcej, a najlepiej jakby było mniej.

  • Avatar
   Reply Aga 13 maja 2018 at 22:23

   To bardzo przykre co piszesz o człowieku ktòry kocha Cię milością bezwarunkową. Mòj rozum nie pojmuje jak można napisać o dziecku że lepiej jakby go nie było.Wspòlczuje oczywiście nie Tobie tylko Twojemu dziecku posiadania takiego rodzica!!!

   • Polka
    Reply Polka 14 maja 2018 at 08:58

    Nie pozostaje mi nic innego jak współczuć Ci niskiej inteligencji i braku umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 • Avatar
  Reply JOLA 8 kwietnia 2016 at 18:50

  A JA MAM JUŻ SWOJĄ ZOŚKĘ….. I CZEKAM NA KOLEJNĄ KSIĘŻNICZKĘ…… ZA JAKIŚ TYDZIEŃ …… ZASZCZYCI NAS SWOIM PRZYBYCIEM…. I WSZYSTKO CO PISZESZ CO ŚWIĘTA PRAWDA….DZIECI ZMIENIAJĄ NASZE ŻYCIE ZUPEŁNIE……CZASEM CHCIAŁOBY SIĘ TAK JAK KIEDYŚ KIEDY ICH JESZCZE NIE BYŁO…… ALE PO DŁUŻSZYM ZASTANOWIENIU…..CZYM BYŁOBY TO NASZE ŻYCIE BEZ TYCH CUDOWNIE, WRZESZCZĄCYCH SZKRABÓW….. 🙂

 • Avatar
  Reply Mimi 7 września 2019 at 13:41

  Fajnie napisany artykuł, ale nie przekona mnie ani on ani niezłe fotki. To za mało. Dzieci powinny być chciane. Każdy ma prawo wyboru.

 • Leave a Reply