w tym pokoju dbamy o siebie – metamorfoza sypialni

Różne rzeczy można robić w sypialni – jesteście duże dziewczynki, więc wiecie. W większości dzieciate, więc macie pełną świadomość, co dwoje dorosłych ludzi bez bielizny może wyczyniać po zmroku we wspólnym pokoju. To oczywiste – uprawiać najpyszniejszą zabawę wieku dojrzałego – sen! Niektórzy tuż po przyłożeniu głowy do poduszki, inni – po wielu godzinach przewalania się w pościeli. Są tacy, którzy spleceni w mocnym uścisku, i ci, którzy niestety, ale tyłkami do siebie. Pod jedną kołdrą albo dwiema. We dwoje, troje, czworo. Śpią albo walczą o życie, o haust powietrza, centymetr przestrzeni, choćby kawałeczek okrycia. Śpią albo uprawiają wędrówki ludów, odprowadzają lunatykujące dzieci, odkładają do łóżeczek niemowlęta lub zrezygnowani kapitulują i idą spędzić resztę nocy na tapczanie o długości metr trzydzieści. Jesteście duże dziewczynki, więc wiecie, że sypialnie rodziców rzadko bywają świątynią odprężenia.

Że te cztery ściany to niestety, ale częściej od odgłosów miłosnych uniesień słyszą małżeńskie rozmowy się o rachunkach, obiadach i o tym, kto jutro odbiera ze szkoły. Że one jednak częściej są świadkami składania prania, obcinania paznokci u stóp, względnie – oglądania seriali niźli seksu tantrycznego, ja się dość mocno obawiam. Proza życia zamienia też nierzadko alkowę kochanków w składzik rzeczy przeróżnych: od stosów łachów, kartonów czekających drugi kwartał na wyniesienie do piwnicy, przez suszarki balkonowe, deski do prasowania, rowerki stacjonarne, sztangi i narożne kawalerskie biurka komputerowe, których byli kawalerowie mimo ożenku nie chcą się pozbyć. I nie ma miejsca na półeczki ani świeczki, nie chce się nikomu stroić takich składzików ślubnymi zdjęciami ani obrazkami, nie chce się stawiać ozdób ani wieszać firanek, skoro i tak wyjdzie z tego raczej pomieszczenie gospodarcze, tylko z firankami.

Jesteście duże dziewczynki, więc wiecie, że w sypialniach, zamiast szeptać sobie do uszu czułe słówka, bardzo często też pracujemy. Jakże często przecież jeszcze przed zaśnięciem podkusi człowieka, żeby ostatniego mailika wysłać, tylko jednego, bo ważny. A potem to już z górki: rozszerzone źrenice i dziesięć mailików, arkusze kalkulacyjne, oferty, raporty, pliki kontrolne…i zamiast sypialnianej romantyczności mamy nocne home office w piżamie. I nie wiadomo kiedy zamiast szklanki ziółek i ciekawej książki mamy na stoliku papiery, tablety, laptopy, smartfony…

A przecież tak chciałoby się, żeby ta sypialnia to było to miejsce, w którym ustępuje z nas napięcie całego dnia. Żeby w kontakcie z miękką poduszką i pachnącą pościelą, schodziło z nas powietrze i następował wreszcie ten upragniony, święty spokój. Tak bardzo chciałoby się w tym zabieganym życiu i zawalonym zabawkami domu mieć tych kilka metrów kwadratowych harmonii, ładu i kojących widoków. Żeby choć ten mały kawałek mieszkania pozbawiony był skarpetek dziecięcych, prania i laptopów, rozmów o rachunkach i wszystkiego, o czym chcemy na parę godzin zapomnieć. W teorii wszystkie wiemy, że w związkach z długim stażem ważne są miłosne rytuały. Buzi – buzi, drapanie po głowie i masaże pleców. Przytulasy i rozmowy o tym, co ważne. W praktyce nierzadko zasypiamy w ubraniach i nikt by nas nie zmusił, żeby kogokolwiek masować czy drapać.  W prawdziwym życiu zamieniamy swoje sypialnie w składziki, domowe biura, w pokoje ogólnorodzinne zamiast tylko małżeńskich. W teorii wiemy, że niezdrowo, ale jak często zasypiamy wgapione w komórkę, scrollując bezmyślnie wszystkie te fejsy i Instagramy. W wersji najsmutniejszej ze smutnych – plecami do siebie.

I choć z naszą sypialnią nigdy nie było jakoś dramatycznie źle, to muszę Wam się przyznać, że były powody ku temu, żeby zacząć od nowa.

No i zaczęliśmy. I nie, że ściana była brudna, a w kącie stał rowerek stacjonarny, nic z tych rzeczy. Potrzebowaliśmy grubej kreski, którą odetniemy czasy laptopów, smartfonów, leżenia tyłkami do siebie i smutnego, samotnego scrollowania. Nowej jakości, w której zaczniemy dbać o tych kilka godzin, które tutaj spędzamy, a które zwykle są jedynym czasem sam na sam w ciągu doby. Potrzebowaliśmy krajobrazu, który przypomni: w tym miejscu dbamy o siebie, jesteśmy uważni, bierzemy głęboki oddech, spuszczamy z siebie powietrze i napięcie. Chciałam, żeby było bardziej intymnie, przytulniej i spokojniej. Potrzebowałam motywacji, żeby kłaść się do łóżka wcześniej. Niektórym pewnie wystarczy powziąć jakieś postanowienie, podjąć decyzję, pogadać, że – ej, słabo jest, zacznijmy ze sobą częściej rozmawiać przed snem. Bo po kilkunastu latach związku naprawdę można za kimś tęsknić, żyjąc z nim pod jednym dachem. A czasami trzeba taką chęć zmiany w życiu zaakcentować mocniej, namacalnie jakoś.

Zaakcentowaliśmy więc – konkretnie na szaro. Zaakcentowaliśmy ciemną ścianą, roślinami, lampkami i świecami. I teraz ten pokój mówi: to jest małżeńska świątynia. Tu się czyta książki, przytula, rozmawia, masuje wzajemnie zbolałe karki, oddycha głęboko. Tego miejsca się nie kala gapieniem w smartfony, nie ogląda się tu bajek, nie kruszy chrupkami w tą pościel, nie składuje się tu prania ani kartonów do piwnicy. Tu się celebruje odpoczynek i bycie razem. W tym pokoju dbamy o siebie – o samych siebie i siebie nawzajem.

Slow&Care challenge by MAGNAT Care

Marka MAGNAT, producent nowej linii MAGNAT Ceramic Care poprosiła mnie, żebym zainspirowała Was do podjęcia wyzwania. Dlatego dziś zachęcam – zwolnijcie, szukajcie balansu, równowagi i uważności. Nigdy nie jest za późno na zmiany, zwłaszcza jeśli dzięki nim możemy odzyskać zagubioną gdzieś po drodze bliskość. Dzięki pozbyciu się z sypialni smartfonów można odkryć nową jakość wspólnych wieczorów i odpoczywać bardziej. Zamienić idealne światy obcych ludzi na tego człowieka, który leży obok, nawet jeśli nieidealny.

Nie bez kozery o takich wartościach mówi producent farby, linia MAGNAT Care ma bowiem z takim zrównoważonym stylem życia wiele wspólnego. Jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata – nie tylko ten wszechobecny pęd, ale przede wszystkim smog – to farba, która oczyszcza powietrze z formaldehydu (zapewnia redukcję poziomu szkodliwego formaldehydu nawet o 98%), posiada odporną na rozwój bakterii powłokę o właściwościach antystatycznych, dzięki której zmniejszone jest przywieranie kurzu, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza!

Pewnie nie zdajecie sobie z tego sprawy (ja nie wiedziałam), ale formaldehyd wydobywa się z wielu rzeczy np. z mebli, z paneli, wykładzin czy dywanów. Nie można go całkiem wyeliminować, ale można podjąć świadome działania, które pozwolą zmniejszyć jego ilość w powietrzu. Formaldehyd w większym stężeniu może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, został uznany też za czynnik kancerogenny. Jest bezwonny i niewidoczny dla naszych oczu, ale często powoduje ich łzawienie, drapanie w gardle, suchość skóry, alergie itd. Okazuje się, że unikanie wychodzenia z domu w dni, kiedy stężenie pyłów jest wysokie to za mało, ponieważ powietrze wewnątrz budynków również jest bardzo zanieczyszczone. A to przecież właśnie w budynkach spędzamy ok. 90% swojego czasu – warto więc zadbać o to, czym oddychamy. Farba MAGNAT Ceramic Care polecana jest do każdego rodzaju pomieszczeń, a szczególnie tych, w których współczesny człowiek spędza najwięcej czasu, jak: biura, sypialnie, salony, kuchnie, pokoje dziecięce.

Magnat Ceramic Care

Mogłabym pewnie zakończyć ten wpis informacjami o właściwościach tej farby w zakresie oczyszczania powietrza, ale muszę powiedzieć Wam coś jeszcze – ta farba to geniusz. Jej wyjątkowa jakość dała się poznać już od pierwszych ruchów wałkiem – jest kremowa, idealnie kryjąca, mocno napigmentowana, a przy tym bezwonna, nie pryska podczas malowania i błyskawicznie wysycha. Nasza ściana miała zadziwiająco równomierny kolor już po pierwszym malowaniu, druga warstwa pogłębiła go tylko i wyrównała. A mogliśmy nakładać ją momentalnie, wyschła w mig. Jeśli więc macie ochotę na ciemną ścianę, nie bójcie się – to jest akcja na jedno popołudnie, w dodatku bez żadnych brzydkich zapachów. Nie spodziewałam się, że ta metamorfoza będzie tak łatwa i jestem pełna uznania dla tej farby – to jest z całą pewnością produkt dla wymagających, w dodatku ultraprosty w użyciu. Co więcej – także w późniejszym użytkowaniu, jest bowiem także plamoodporna i odporna na zmywanie czy szorowanie na mokro.

Nasz odcień Magnat Ceramic Care to Nietuzinkowy Kwarc, ale możecie wybierać spośród ponad pięćdziesięciu odcieni.

To jak, dziewczyny – podejmujecie wyzwanie Slow&Care? Kto dołączy do mnie w poszukiwaniu lepszej jakości wieczorów i poranków? Odważycie się wyrzucić z sypialni smartfony i zamienić je na książki, rozmowy i czułości? Dajcie znać w komentarzach, czy ten pomysł Was zainspirował, a jeśli wcielicie go w życie – niezależnie czy odmieniając swoje sypialnie czy tylko zwyczaje – koniecznie dajcie mi o tym znać!

Wpis powstał we współpracy z marką Magnat.

Co o tym myślisz? Zobacz komentarze lub dodaj własny komentarz

  • Reply Jola 25 listopada 2018 at 19:31

    O tak!!!! Muszę sobie kupić budzik…. I telefon zostaje poza sypialnia!!!

  • Reply Natalia 25 listopada 2018 at 20:06

    Telefon przydaje się w czasie nocnego karmienia (pressreader – polecam), ale oprócz tego to właściwie mogę powiedzieć – mamy to! I nawet farbę magnatową również mamy, inny kolor co prawda, ale wybraną z tych samych powodów. Pozdrawiam 🙂

  • Reply Agataka 25 listopada 2018 at 21:33

    Cudownie,mądrze i dowcipnie. Czy piszesz o kotletach,farbie czy prasowaniu czyta się to fenomenalnie.

  • Reply Ewelina 25 listopada 2018 at 22:47

    Rzadko piszę komentarze, a nawet prawie nigdy. Ale jeśli jestem gdzieś częstym gościem, to wypada powiedzieć choć dwa słowa 🙂
    Twoje mieszkanie to dla mnie wielka inspiracja, a może nawet największa. Wszytko jest takie jak lubię, przez co od maja kiedy i my mamy nowe gniazdo tworzę wraz z Tobą, bo to moje ulubione miejsce do podglądania. Uśmiecham się za każdym razem kiedy widzę nowy wpis
    Pozdrawiam serdecznie, życzę wszystkiego dobrego 🙂

  • Reply Irena 25 listopada 2018 at 23:47

    Fajnie to ujelaś… dałaś do myślenia…basta…odkładam smartfona. Pozdrawiam 😘

  • Reply Kempina 26 listopada 2018 at 06:36

    „Bo po kilkunastu latach związku naprawdę można za kimś tęsknić, żyjąc z nim pod jednym dachem.” Poryczałam się. Jak tylko będę już miała moją boho-sypialnię, to wchodzę w deal bez elektroniki. Kiedyś tak mieliśmy…

  • Reply Kinga 26 listopada 2018 at 07:23

    Podejmę to wyzwanie, wraz z nowo powstająca sypialnią zadbam o to wsystko o czym piszesz.
    Jak zawsze opisałaś „problem” idealnie.
    Ostatnio wreszcie mogłam się wykazać i podczas remontu użyć farby która polecała wcześnie.
    Może i mnie natchnie coś zeby marznąć jakaś ścianę na kolor?!
    Po raz kolejny podziwiam Twój geniusz w pisaniu postów.
    Jak Ty to robisz ze mam ochotę jechać i kupić ta farbę. 🙈

  • Reply yasminsmell 26 listopada 2018 at 08:36

    Ojjj tak. Po trzech latach mieszkanie przestało być oazą, do której wcześniej dążyłam. Gabinet zarósł stertą papierów, niedociągnięcia w kuchni zlały się otoczeniem a sypialnia, tak jak piszesz, stała się składzikiem łachów i innych… dupereli. Od kilku tygodni opróżniam, przestawiam, przenoszę i dezorganizuję przestrzeń, by ułożyć ją na nowo. Sypialnia póki co nietknięta, czeka… i tak myślę, że na początek może te smartfony wyprowadzę… 🙂

  • Reply Kasia 26 listopada 2018 at 09:14

    jak zwykle kolejny wpis mnie zainspirował, choć piszę tutaj komentarz po raz pierwszy. zaczęło się od tego, że dostałam w prezencie Twoją książkę, a teraz z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. uwielbiam Twój lekki, humorystyczny styl pisania 🙂 dzięki Tobie nie zapominam co jest w życiu najważniejsze.. tak w wielkim skrócie, nie chciałam się rozpisywać. a jeśli chodzi o sypialnie – jest piękna z tym ciemnym akcentem. jesteśmy z mężem na etapie urządzania nowego domu, na razie w sypialni materac, białe ściany i każdy skrawek podłogi zawalony rzeczami.. cięzko się odpoczywa w takich warunkach.. zmiany powoli nadejdą mam nadzieję 🙂

  • Reply MARZENA 26 listopada 2018 at 14:32

    Świetny tekst, pomysł i piękna sypialnia. My jesteśmy w trakcie tworzenia sypialni, właściwie jesteśmy już na etapie dopieszczania. To nasza pierwsza sypialnia w życiu po 14 latach bycia razem i 8 po ślubie. Jest mega! Faktycznie potrzebowaliśmy oazy spokoju i zaczyna się już wydobywać z nas ten spokój… czytanie książek bez biegających dzieci….raj na ziemi.
    Jestem zainspirowana! 😊❤️

  • Reply Magdalena 26 listopada 2018 at 19:20

    Jestem na etapie robienia mieszkania.
    Zdecydowanie wezmę pod uwagę te farby, nie wiedziałam że są takie na rynku!

    Dzięki za polecenie. A producentowi gratuluje, dobrze trafia w target 😉

  • Reply ilona 27 listopada 2018 at 09:22

    Fantastyczny wpis! A czy mohge prosic o informacje z jakiego sklepu sa zaslony i kubiku na scianach? Bardzo dziekuje!

    • Reply Polka 30 listopada 2018 at 11:38

      Jedno i drugie Ikea 🙂 Półki są z serii Eket i Besta.

  • Reply Monika 28 listopada 2018 at 04:13

    Co prawda sciany mam juz pomalowane ralstonem, drogo bylo a nie wiem czy zdrowo, ale bardzo fajny wpis, naprawde lubie jak tworzysz poezje chocby o farbach, co prawda wiekszosc wpisu ominelam wlasnie ze wzgledu na to ze to juz za mna a scian nie przemaluje,ale uwazam ze naprawde ciekawie umiesz wkomponowac promocje w teksty, i podziwiam, wiekszosc tekstow jest ciekawie wyważona ( no moze jakiś lek ostatnio jak na mój gust lekko przegiety), ale szczerze podziwiam lekkosc pióra i talent 🙂 pozdrawiam

    • Reply Polka 30 listopada 2018 at 11:37

      Dziękuję! ♥

  • Reply aneta 29 listopada 2018 at 11:56

    Pięknie wyszło, każda odsłona sypialni była fajna, ale ta naprawdę super. Mam pytanie skąd te półeczki kubiki? Aneta

    • Reply Polka 30 listopada 2018 at 11:36

      Hej, te kwadratowe to Eket, a podłużne – Besta, obie serie z Ikea.

  • Reply Milena 29 listopada 2018 at 15:32

    Podpinam się pod prośbę z opisem gdzie kupiłaś te piękne półki. Czuję się zainspirowana do zmian w mojej sypialni 🙂 Pozdrawiam!

    • Reply Polka 30 listopada 2018 at 11:36

      Super! 🙂 Półki są z Ikea, to seria Besta i Eket

  • Reply Paulina 30 listopada 2018 at 14:27

    Ależ miałam zaległości w publikacjach. Juz nadrabiam. Tam na górze, tyle w tym prawdy. Nie będę tu, przynudzac opowiadając o swoim sypialnianym życiu. Niby jest ok, ale czegoś brakuje. Dzięki Ci moja inspiracjo, gdy tylko wrócą mi siły życiowe , koniecznie muszę zmienić zagłówek i ścianę nad nim. To prawda, że nie ważne o czym piszesz , zawsze czytam z wypiekami na twarzy . 😉 Wszystkiego dobrego!

  • Reply Agnieszka 3 grudnia 2018 at 12:19

    U mnie sypialnia właśnie po generalnym remoncie, wyjechał telewizor, wyjechał komputer. Telefon co prawda jest ale w trybie samolotowym i służy jako budzik rano. Jeszcze czekam tylko na meble i dodatki. 🙂 Pozdrawiam

  • Reply gosia 7 grudnia 2018 at 11:38

    Fajny wpis, jak zwykle 😉 Skąd ten różowy kocyk?

  • Reply Paulina 27 grudnia 2018 at 23:41

    Piękny pokój, chyba najbardziej podoba mi się łóżko i kolor na ścianach 🙂 Skandynawskie meble by tutaj idealnie pasowały 🙂

  • Reply Kinga 2 stycznia 2019 at 09:42

    Świetny pomysł z tą akcją 🙂 muszę porozmawiać z moim misiem i wprowadzić kilka zmian. U nas w sypialni wieczorem niestety też króluje telefon :/ A i odświeżenie sypialni na pewno dobrze zrobi. To brzmi jak plan noworoczny :))

  • Reply Anula 15 stycznia 2019 at 14:07

    Mieszkanie jest bardzo klimatyczne szczególnie sypialnia 😊😀 mam pytanie o ten jaśniejszy kolor farby jaki to jest?

  • Reply Oli 8 maja 2019 at 15:17

    Dzień dobry 🙂 A skąd ten cudny ptaszek?

  • Reply Krasia 16 października 2019 at 20:56

    witam, cudowny blog!!!! już wiem jak chcę aby wyglądał mój salon i sypialnia.
    Mam pytanie o kwiatki – wszystkie prawdziwe?

    • Reply Polka 21 października 2019 at 11:45

      Tak, zdecydowanie, tylko żywe 🙂

  • Reply Paulina 12 stycznia 2020 at 13:18

    Bosko 🙂 Czy mogę się dowiedzieć, gdzie dostanę tak piękną drewnianą lampkę ścienną ?

    • Reply Polka 13 stycznia 2020 at 08:47

      Jest ze sklepu Little Room

  • Reply Alicja 5 czerwca 2020 at 11:23

    Hejka, a skąd lampa wisząca? Śliczna <3

  • Reply Kasia 20 listopada 2023 at 10:45

    Hejka
    Jaki jest rozmiar tej drewnianej, prostokątnej półki z Besty?

  • Leave a Reply

    Serwus!

    Mrs Polka Dot

    JESTEM AGNIESZKA

    Jestem niepoprawną estetką ze słabością do pięknych przedmiotów i niestrudzoną kuchenną eksperymentatorką. Celebruję codzienność, cieszę się z małych rzeczy, dużo gadam, często się wzruszam. Uwielbiam fotografować, pisać i wymądrzać się, od ośmiu lat zajmuję się tym zawodowo.

    mój sklep

    Najnowsze posty

    przepisy